PiS sięga po zbrojeniówkę

PiS sięga po zbrojeniówkę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Mimo rządowego kryzysu PiS szykuje kadrowe trzęsienie ziemi w zbrojeniówce. Pracownicy Bumaru interweniują u prezydenta.

Bumar to holding 18 spółek wyspecjalizowanych w produkcji sprzętu wojskowego: amunicji, radarów, rakiet, broni pancernej. Do tej pory zasadą było, że kolejne ekipy rządzące omijały zbrojeniówkę przy podziale politycznych łupów - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

- Nie było tutaj TKM jak w innych branżach - mówi Arkadiusz Krężel, przez 16 lat prezes rządowej Agencji Rozwoju Przemysłu, której podlega zbrojeniówka. - Ci sami ludzie rządzili firmami od lat 90. Prezesem Bumaru przez dziewięć lat był Roman Baczyński. Wiceprezes ds. finansowych Alicja Indrian była na stanowisku jeszcze dłużej. Podobnie było w spółkach-córkach: Waldemar Skowron był wiceprezesem Zakładów Mechanicznych "Mesko" w Skarżysku-Kamiennej od początku lat 90., Zygmunt Osóbka stał na czele zarządu radomskiego Łucznika od końca lat 90.

Krężel podkreśla, że zbrojeniówka to specyficzna branża, wymagająca międzynarodowych kontaktów opartych na zaufaniu. - Jak pamiętam, to ci sami Amerykanie przyjeżdżali do nas sprzedawać broń na początku lat 90. i pod koniec. Tak jest na całym świecie - mówi.

Od końca maja prezesem Bumaru jest Tomasz Dembski, zaufany człowiek wiceministra skarbu Ireneusza Dąbrowskiego. Wcześniej był p.o. prezesa LOT. Gdy załoga ostro zaprotestowała przeciw jego powołaniu, minister zrobił go szefem rady nadzorczej Bumaru. Dembski szybko został prezesem koncernu, choć ze zbrojeniówką nie miał dotąd nic wspólnego. Ten prawnik i absolwent anglistyki wcześniej był szefem działu kontaktów w warszawskim przedstawicielstwie Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, zajmował się też marketingiem w firmie Akzo Nobel Decorative Coatings sprzedającej m.in. tusze do drukarek.

Dembski rozesłał ostatnio do czterech warszawskich spółek-córek Bumaru (Radwar, Polskie Centrum Optyki, PZL Wola i Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego) pisma z poleceniem zwołania nadzwyczajnych walnych zgromadzeń. W porządku obrad tylko jeden punkt: zmiany w radzie nadzorczej - poinformowała "Gazeta".

- To pierwszy krok do wymiany zarządów - mówi rozmówca "GW" znający sytuację w Bumarze. - Warszawskie spółki poszły na pierwszy ogień, bo są najbardziej atrakcyjne. Mają grunty, które będą sprzedawane w ramach restrukturyzacji majątkowej. Po nich będą zmiany w kolejnych firmach.

Pracownicy Bumaru obawiają się, że roszady kadrowe sparaliżują zbrojeniówkę. - Dotychczasowe nominacje są dowodem, że PiS ma krótkie ławki - mówi "Gazecie" wysoko postawiony pracownik holdingu. - Na stanowiska trafiają ludzie spoza branży. Handel bronią to nie sprzedaż pietruszki, prowadzimy międzynarodowe operacje, często w rejonach konfliktów zbrojnych, objęte tajemnicą państwową. Trzeba mieć międzynarodowe kontakty oparte na wieloletniej współpracy i zaufaniu.

Jak ustaliła "Gazeta" z prezesem Dembskim, do zbrojeniowego holdingu przyszło kilka osób z LOT. Szefem biura zarządu został Rafał Kowalczyk, który tę samą funkcję pełnił w Locie. Do rady nadzorczej spółki TUR Wola (firma należąca do spółki-córki Bumaru PZL Wola) wszedł Tadeusz Wyrzykowski, szef biura planowania i kontrolingu LOT, a do rady nadzorczej WSK Warszawa powołano inną pracownicę LOT Marzenę Sztandkie. Żadne z nich nie ma doświadczenia w zbrojeniówce, choć to jeden z wymogów dla kandydatów do rad nadzorczych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PiS sięga po zbrojeniówkę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!