Rekordowe zużycie gazu

Rekordowe zużycie gazu
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Zużycie gazu w ciągu ostatniej doby wzrosło do rekordowego poziomu 61,5 mln m sześc., czyli o ponad 4 proc. w stosunku do poprzedniej doby - poinformowało we wtorek Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG).

W przesłanym PAP komunikacie PGNiG podkreśla, że tak wysokiego zużycia gazu nie notowano dotąd w Polsce. Wynikło ono z ekstremalnych warunków pogodowych, których kulminacja miała miejsce w ostatniej dobie i związanego z tym niespotykanego wzrostu zapotrzebowania na gaz do celów grzewczych wśród odbiorców indywidualnych i przemysłowych.

Jak poinformowała spółka, we wtorek PGNiG otrzymało pisemne potwierdzenie możliwości odbioru większych ilości gazu na punkcie w Wysokim Litewskim na granicy polsko-białoruskiej (ok. 4 mln m sześc.). Jest to jeden z trzech punktów, w których Polska odbiera gaz z kierunku wschodniego. Pozostałe to Drozdowicze na granicy polsko-ukraińskiej i Kondratki.

Jak informuje PGNiG, już w poniedziałek, strona rosyjska telefonicznie potwierdziła taką możliwość i w godzinach wieczornych Krajowa Dyspozycja Gazu rozpoczęła zwiększone pobieranie gazu z tego punktu.

Dzięki zwiększonej ilości gazu w Wysokim Litewskim, PGNiG będzie mogło częściowo skompensować mniejsze ilości gazu odbierane od kilku dni w punkcie w Drozdowiczach (brakuje tam ok. 6 mln m sześc. gazu w stosunku do zamówionego - PAP).

PGNiG zwróciło się także z prośbą do Gazexportu o odbiór większych ilości gazu z gazociągu jamalskiego w punkcie w Kondratkach, w taki sposób, aby nie zakłócać dostaw gazu dla odbiorców w Europie Zachodniej - czytamy w komunikacie.

Ze względu na ograniczenia dostaw gazu do Drozdowicz i rekordowo niskie temperatury, już od niedzieli PGNiG zmniejszył dostawy gazu do 5 wielkich zakładów przemysłowych.

Obecnie oprócz zakładów azotowych i PKN Orlen, na zmniejszone dostawy zgodziły się Elektrociepłownia Wrotków i Elektrociepłownia Nowa Sarzyna - napisano w komunikacie PGNiG.

Spółka poinformowała również, że ze względu na techniczne trudności z przesłaniem zwiększonych o ok. 50 proc. ilości gazu w rejonie Olsztyna ograniczono częściowo dostawy do odbiorców z branży spożywczej obsługiwanych przez Pomorską Spółkę Gazownictwa w Gdańsku: Polmlek sp. z o.o. w Lidzbarku Warmińskim, Grupa Animex SA Morliny, Tymbark SA Oddział w Olsztynku, MVV EPS Reszel SA, Gospodarstwo Pomocnicze Łęgajny sp. z o.o. koło Olsztyna.

Udało się, mimo znacznego przeciążenia systemu przesyłowego, ustabilizować sytuację w rejonie Węgorzewa, Giżycka i Rynu. Dostawy gazu do odbiorców w tym rejonie przebiegają bez zakłóceń, choć nadal apeluje się do odbiorców o oszczędne gospodarowanie gazem i w miarę możliwości wykorzystywanie alternatywnych paliw - podał PGNiG.

Spółka zaznaczyła, że w związku z niezwykle trudną sytuacją pogodową, rekordowe i dotychczas nienotowane zapotrzebowanie na gaz w kraju oraz zakłóceniami dostaw gazu z importu możliwe są dalsze ograniczenia dostaw gazu do odbiorców przemysłowych. Jednak - jak podkreślono - wprowadzane dotychczas przez PGNiG zmniejszenia dostaw gazu mieściły się w ramach umów handlowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!