PKP PLK: dokumentacja linii do Pyrzowic we współpracy z Tauronem

PKP PLK: dokumentacja linii do Pyrzowic we współpracy z Tauronem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prace nad dokumentację przedprojektową odbudowy linii kolejowej z Tarnowskich Gór do Zawiercia PKP PLK prowadzą współpracując ze spółką Tauron Dystrybucja. Chodzi o powiązanie kolejowego przedsięwzięcia z budową nowej linii energetycznej wysokiego napięcia.

Jak powiedział PAP członek zarządu zarządcy kolejowej infrastruktury, spółki PKP PLK, i jej dyrektor ds. realizacji inwestycji Marcin Mochocki, trwające prace nad studium wykonalności odbudowy linii kolejowej nr 182 z Tarnowskich Gór do Zawiercia są realizowane razem z koncernem Tauron.

"To dobry przykład koordynacji różnych inwestycji - naszej, polegającej na odbudowie linii kolejowej i Tauronu, polegającej na budowie linii wysokiego napięcia" - ocenił.

Obok odbudowywanej linii kolejowej ma powstać napowietrzna kablowa linia 110 kV łącząca istniejące stacje energetyczne w Siewierzu i Miasteczku Śląskim - wraz z budową nowej stacji przy lotnisku.

"Planujemy, żeby ta infrastruktura energetyczna i kolejowa były ze sobą ściśle powiązane. To z jednej strony realizuje potrzebę lotniska - poprawę zasilania energetycznego lotniska, a z drugiej strony także naszą, bo w ramach odbudowy linii nr 182 planujemy jej elektryfikację. Dzięki temu zapewniamy możliwość obsługi tego połączenia taborem posiadanym przez regionalnego przewoźnika, czyli Koleje Śląskie" - wyjaśnił dyrektor ds. realizacji inwestycji PLK.

Wiceprezes spółki Tauron Dystrybucja Marek Kleszczewski zaznaczył, że głównym celem realizowanych przez nią inwestycji jest przede wszystkim wspieranie rozwoju gospodarczego regionu. Wskazał na znaczenie nowej linii energetycznej dla projektu rewitalizacji linii kolejowej, a także planowanego zwiększenia mocy przyłączeniowej dla portu lotniczego Katowice.

"W ten sposób energetyka wspiera rozwój dróg komunikacji z portem lotniczym, jak również stwarza możliwości dalszego rozwoju lotniska" - podkreślił Kleszczewski.

Wykonawcą dokumentacji przedprojektowej odbudowy linii nr 182 jest (za 915 tys. zł netto) konsorcjum firm: Projekty Inżynieryjne i Architektoniczne Sp. z o.o. z Warszawy oraz Consultores de Ingenieria Proyectos y Obras S.L. z Madrytu. Projekt powinien być gotowy w pierwszym kwartale 2016 r.; według wcześniejszych zapowiedzi PLK potem mógłby zostać ogłoszony przetarg na prace budowlane w formule "projektuj i buduj".

Postulowane w regionie od lat połączenie kolejowe do lotniska Katowice przygotowywane jest zgodnie z kolejną już koncepcją. Według poprzedniej powstać miała nowa linia kolejowa na odcinku z Bytomia do Pyrzowic, w pobliżu których mieści się lotnisko. Po jej zarzuceniu w marcu br. resort infrastruktury i rozwoju zdecydował o remoncie i uruchomieniu dawnej linii z Tarnowskich Gór do Zawiercia.

Nieeksploatowana obecnie w większości, jednotorowa linia nr 182 łączy Tarnowskie Góry z Zawierciem, przechodząc przez bezpośrednie okolice portu lotniczego Katowice. Oprócz kompletnego remontu planowana jest jej elektryfikacja. Przedsięwzięcie ma zostać wykonane przy wsparciu środków UE. Pierwotnie zamierzano współfinansować je środkami Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 (we wczesnych pracach nad programem wstępnie oszacowano koszt na 331,8 mln zł).

Ostatecznie - zgodnie z przyjętym we wtorek przez rząd dokumentem "Śląsk 2.0. Program wsparcia przemysłu Województwa Śląskiego i Małopolski Zachodniej" - projekt "rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry - Zawiercie" planowany jest do dofinansowania ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ).

Według pierwotnych szacunków PKP PLK czas jazdy na lotnisko z wykorzystaniem całej wyremontowanej linii nr 182 miałby wynieść od strony Zawiercia ok. 45 minut, a przy postoju w Zawierciu - 55 minut. Według wcześniejszych informacji czas przejazdu nowym połączeniem przez Piekary miał wynosić ponad 27 minut, a z wykorzystaniem linii nr 182, lecz od strony Tarnowskich Gór - ponad 51 minut.

Mochocki zapewnił, że wraz z realizacją połączenia do lotniska zrewitalizowany zostanie prowadzący do Tarnowskich Gór od strony aglomeracji katowickiej (z Chorzowa Batorego) odcinek tzw. magistrali węglowej, czyli linii kolejowej nr 132. Odcinek linii kolejowej nr 137 Katowice-Chorzów Batory rewitalizowany jest w tym roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PKP PLK: dokumentacja linii do Pyrzowic we współpracy z Tauronem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!