PKP zmienia prezesów w newralgicznym czasie

PKP zmienia prezesów w newralgicznym czasie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W czasie przygotowań do giełdowego debiutu PKP Intercity jej szefa zastąpił prezes spółki zarządzającej infrastrukturą, przeniesiony w trakcie największych inwestycji w historii PKP.

Zaledwie w ciągu kilku dni doszło do zmian na najwyższych stanowiskach w trzech spółkach z grupy PKP - pisze "Gazeta Prawna" na swoim portalu forsal.pl. Ze stanowiska PKP Intercity został odwołany Czesław Warsewicz, z funkcją prezesa pożegnał się też Włodzimierz Śmigiera, szef spółki PKP Informatyka. Jednocześnie ze stanowiska szefa spółki PKP PLK, zarządzającą całą kolejową infrastrukturą, odszedł Krzysztof Celiński, który objął prezesurę w Intercity.

Ministerstwo Infrastruktury zapewnia, że nagłe zmiany w trakcie przygotowań Intercity do wejścia na GPW i największych inwestycji realizowanych na torach nie powodują zmiany strategicznych celów obu spółek.

- Zmiany w zarządach spółek PKP mają na celu usprawnienie ich funkcjonowania i poprawę jakości usług - komentuje Mikołaj Karpiński z Ministerstwa Infrastruktury.

Bardzo krytycznie o powołaniu Krzysztofa Celińskiego na szefa Intercity wyraża się Karol Trammer, redaktor naczelny pisma kolejowego.

- To kolejny odcinek serialu trwającego od kilkunastu lat pt. Ja zmienię ciebie, a ty zmienisz mnie. Specjalista od kolejowej infrastruktury będzie teraz specjalistą od przewozów. Przecież to dwie zupełnie różne branże. To jakby szef generalnej dyrekcji, która utrzymuje i buduje drogi, stanął na czele PKS - mówi Karol Trammer.

Celiński jest związany z PKP od końca lat 90. Jego prezesura kojarzy się pasażerom z największą likwidacją przewozów w historii. W kwietniu 2000 r. jednego dnia przestały funkcjonować połączenia na 1028 kilometrach linii kolejowych. Z kolei po trzech latach jego pracy w Metrze Warszawskim kolejka wydłużyła się zaledwie o jedną stację, i to z wielomiesięcznym opóźnieniem. W 2005 roku Celiński wrócił do PKP i objął posadę szefa PLK.

PLK ogłosiła już konkurs na nowego prezesa - wyniki będą 28 lutego, ale już teraz wszyscy nasi rozmówcy wskazują tylko jednego możliwego zwycięzcę - Zbigniewa Szafrańskiego, do niedawna przewodniczącego rady nadzorczej PLK, a po rezygnacji Celińskiego p.o. prezesa.

- Tę nominację interpretowałbym jako krok w kierunku realizacji ministerialnego planu wyodrębnienia PLK z grupy PKP. To kluczowa sprawa dla uzdrowienia finansów PKP. Szafrański miałby także zapewnić równowagę pomiędzy ogromnymi inwestycjami spółki ze środków UE a zwykłymi remontami torów, które zostały zaniedbane - ocenia Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych Tor.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PKP zmienia prezesów w newralgicznym czasie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!