XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Plany fuzji EADS i BAE zakończyły się fiaskiem

Plany połączenia europejskiego koncernu aerokosmicznego EADS i brytyjskiego potentata zbrojeniowego BAE Systems zakończyły się fiaskiem. Oba koncerny poinformowały w środę w Monachium, że nie będą kontynuowały rozmów o fuzji.

Jak pisze agencja dpa, powodem był spór między Niemcami a Francją o wpływy.

W oświadczeniu napisano, że okazało się, iż nie można pogodzić interesów stron uczestniczących w rozmowach.

"Szkoda, że nie osiągnęliśmy sukcesu, cieszę się jednak, że przynajmniej próbowaliśmy" - napisał szef EADS Tom Enders. Prezes BAE Ian King oświadczył, że jest rozczarowany fiaskiem rozmów o fuzji między rządami Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

W środę o godz. 18 upływał określony prawem brytyjskim termin ogłoszenia rezultatów dotychczasowych rozmów. Oba przedsiębiorstwa mogły wystąpić o przedłużenie tego terminu.

Jak pisze agencja AFP, powołując się na trzy źródła związane z negocjacjami w Paryżu, plany zawiązania fuzji zakończyły się niepowodzeniem, ponieważ oczywiste jest, iż Niemcy jej nie chcieli. Szefowie obu koncernów, Niemiec Tom Enders i Brytyjczyk Ian King, "doszli do przekonania, że Niemcy (rząd niemiecki) nigdy nie powiedzą +tak+ i że nikt nie zdoła ich do tego nakłonić" - poinformowało jedno ze źródeł, na które powołuje się AFP.

"Do dzisiejszego ranka czekali jeszcze na sygnał od Niemiec" - dodała druga osoba zaznajomiona z planami fuzji.

Niemcy nigdy jasno nie powiedzieli "nie", "ale mnożyli preteksty" - dodał ekspert blisko związany z negocjacjami, cytowany przez AFP.

"Niemcy zablokowały umowę, chociaż wszystkie żądania strony niemieckiej zostały spełnione - powiedział anonimowy rozmówca, na którego powołuje się agencja Reutera. - Główny niemiecki negocjator Lars-Hendrik Roeller był tym, kto sformułował wszystkie żądania, i tym, kto na koniec powiedział +nie+". Roeller jest doradcą ekonomicznym kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

Taką interpretację odpierał w środę niemiecki minister obrony Thomas de Maiziere. Pytany na marginesie posiedzenia ministrów obrony państw NATO w Brukseli o odpowiedzialność rządu niemieckiego za niepowodzenie fuzji de Maiziere odpowiedział: "To opinia, którą przyjmuję do wiadomości, ale nie podzielam jej".

"Przyjąłem do wiadomości niepowodzenie fuzji" i "nie jestem zdziwiony" - skwitował minister, podkreślając, że decyzja należała do przedsiębiorców. "Było w tej sprawie wiele rozmów, przedstawiliśmy nasze stanowisko" - dodał.

EADS i BAE potwierdziły w pierwszej połowie września, że prowadzą rozmowy w sprawie połączenia. Powstałby w ten sposób europejski gigant zbrojeniowy, znacznie przewyższający pod względem obrotów amerykańskiego Boeinga. Potem zaczęły się jednak pojawiać sygnały, że rokowania natrafiły na trudności.

Według BAE Systems koncern EADS miałby w nowej spółce 60 proc. udziałów. Planowano także zapewnienie rządom Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii pakietów uprzywilejowanych akcji, co zagwarantowałoby im ochronę własnych interesów w sektorze zbrojeniowym.

Jednak jedno z niemieckich źródeł podało na początku października, że jest raczej wykluczone, by Wielka Brytania zgodziła się na utrzymanie w nowej spółce 9-procentowych państwowych udziałów Francji i Niemiec, czego domagały się rządy obu krajów.

Z kolei agencja Reutera pisała we wtorek, że Francja domagała się prawa do ponad 10 proc., a Niemcy chciały otrzymać tyle samo udziałów co Francja.

W EADS Niemcy i Francja dysponują - pośrednio i bezpośrednio - udziałami po 22 proc. Interesy Niemiec reprezentuje firma Daimler.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Plany fuzji EADS i BAE zakończyły się fiaskiem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!