XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Pocztowcy zawieszają swój strajk

Pocztowcy zawieszają swój strajk
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W całym kraju strajkowało w środę około 3,8 tys. pracowników Poczty Polskiej - podaje firma. Według związkowców, największe rozmiary protest przybrał w Szczecinie, Trójmieście, Krakowie i Łodzi. O północy związkowcy zawieszają swój strajk - poinformował rzecznik Poczty Polskiej.

W środę wieczorem związkowcy podpisali z dyrekcją porozumienie o zakończeniu protestu. Zgodnie z porozumieniem, władze Poczty nie wyciągną konsekwencji wobec strajkujących pracowników przedsiębiorstwa, o ile nie złamali oni prawa - podał rzecznik. Jak powiedział wiceszef pocztowej "Solidarności" Janusz Szabowski, mimo podpisania dokumentu spór zbiorowy "S" z dyrekcją Poczty trwa nadal.

Po południu, 9. dnia protestu, nie pracowało w kraju około 1,8 tys. listonoszy, blisko 90 urzędów pocztowych i cztery sortownie: w Gdańsku, Krakowie, Łodzi i Szczecinie.

Z informacji przekazywanych przez przedstawicieli związków zawodowych wynika, że najmniej strajkujących jest w Warmińsko- Mazurskiem, Lubelskiem i Podkarpackiem.

Od kilku godzin trwa posiedzenie komitetu strajkowego protestujących pocztowców. Jak mówili przed rozpoczęciem spotkania jego uczestnicy, komitet ma ocenić strajk, a także efekty porozumienia płacowego zawartego z Pocztą przez te związki zawodowe, które w strajku nie uczestniczą.

W Warszawie strajkowało w środę ok. 800 pracowników, z czego połowa to listonosze. Stanęło także 15 urzędów pocztowych.

Przewodnicząca "Solidarności" pracowników Poczty Polskiej w Gdańsku, Krystyna Taranowska powiedziała w środę PAP, że skala protestu w okręgu gdańskim była największa w kraju. "Nie pracowało 70-80 proc. zatrudnionych" - dodała.

Według rzecznika Poczty w Gdańsku Jacka Przyborskiego, nie pracowało tam około 700 osób, czyli 15 proc. wszystkich pracowników. "W środę nie pracowało 8 urzędów" - dodał.

Do pracowników administracyjnych poczty w Kaliszu dołączyły w środę osoby skierowane przez miejscowy Urząd Pracy. "Ich zadaniem jest roznoszenie zaległej poczty, m.in. zawiadomień i wezwań sądowych oraz przekazów pieniężnych" ś poinformowała PAP Wioletta Jabłońska z Obwodowego Urzędu Pocztowego w Kaliszu. W środę pracę podjęło 11 doręczycieli z 56 zatrudnionych.

Listonosze strajkowali w 4 miastach Wielkopolski. "Strajk trwa w urzędach w Kaliszu, Gołuchowie, Ostrzeszowie i Gnieźnie - liczba strajkujących zmniejszyła się ze 170 do 141" - poinformował PAP regionalny rzecznik prasowy Poczty Polskiej Jerzy Sygidus.

Nieznacznie zmniejszyła się liczba strajkujących placówek w Łódzkiem. W środę strajkowały 34 urzędy, w tym 20 placówek (na 68 funkcjonujących) w Łodzi. Strajkują także urzędy w Piotrkowie Tryb. i Tomaszowie Maz. - poinformował PAP przedstawiciel oddziału regionalnego Centrum Poczty w Łodzi Emil Przygoński. Do pracy wróciło kilkudziesięciu listonoszy.

Łódzka sortownia nadal pracuje w trybie awaryjnym. Zorganizowano zastępczą rozdzielnię przy pomocy agencji pracy tymczasowej i pracowników administracji.

Jak poinformował rzecznik Poczty Polskiej w Krakowie Bartłomiej Kierzkowski, w środę pracownicy filii zostali skierowani do tych placówek, które strajkowały i od godz. 10. wszystkie urzędy w mieście rozpoczęły pracę. Funkcjonowały 4 z 6 baz transportowych, ale nadal strajkowało około 70 proc. listonoszy.

Strajk pocztowców jest już bardzo odczuwalny w prokuraturach. "Dokumenty, które pilnie trzeba dostarczyć do aresztów czy sądów, zawożą zatrudnieni w prokuraturach kierowcy" - powiedziała PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska.

Jak wynika z informacji przekazanych przez rzeczniczkę okręgu szczecińskiego Eugenię Bragin, nie pracowały 2 placówki, a 6 innych na terenie miasta świadczyło tylko wybrane usługi.

Czynną akcję protestacyjną prowadzili w środę szczecińscy listonosze oraz pracownicy sortowni. W Szczecinie strajkowało 305 pocztowców, z czego 170 to listonosze. W mieście nadal funkcjonowała rozdzielnia zastępcza. Przyjmowane i doręczane były tylko paczki. W Koszalinie nie pracował jeden urząd pocztowy oraz trzy w mniejszych miejscowościach: Kołobrzegu, Sianowie i Sławnie.

Strajk w Poczcie, proklamowany przez "Solidarność", trwa od 3 czerwca. "S" wraz z kilkoma innymi związkami nie przystąpiła w końcu maja do porozumienia ok. 30 związków zawodowych z kierownictwem Poczty Polskiej. Przewiduje ono podwyżki w wysokości średnio 400 zł brutto na jeden etat od 1 sierpnia plus 400 zł w bonach. "S" domaga się podwyżki o 537,50 na etat od 1 stycznia 2008 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pocztowcy zawieszają swój strajk

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!