XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Politechnika będzie współpracować z przemysłem zbrojeniowym

Politechnika będzie współpracować z przemysłem zbrojeniowym
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wspólne badania i konferencje naukowe, praktyki zawodowe dla studentów inżynierii bezpieczeństwa i uzbrojenia oraz studia doktoranckie dla pracowników zakłada umowa o współpracy Politechniki Świętokrzyskiej i produkujących sprzęt zbrojeniowy Zakładów Mechanicznych "Tarnów".

W piątek w Kielcach porozumienie w tej sprawie podpisali rektor uczelni prof. Stanisław Adamczak i prezes przedsiębiorstwa Krzysztof Jagiełło. Adamczak podkreślił podczas uroczystości, że to pierwsza umowa o współpracy uczelni z przedsiębiorstwem spoza regionu świętokrzyskiego.

Umowa zakłada prowadzenie wspólnych badań, m.in. przy produkcji zdalnie sterowanych platform z działami, do pojazdów bezzałogowych. Obie instytucje będą organizowały seminaria oraz konferencje naukowe. Studenci politechniki będą odbywali praktyki zawodowe i dyplomowe w przedsiębiorstwie. Najlepsi będą mogli uzyskać stypendia, fundowane przez zakład, a także otrzymywać gwarancje zatrudnienia w nim po studiach.

Studenckie prace dyplomowe, związane z produkcją przedsiębiorstwa, będą później wykorzystywane w praktyce. Z kolei pracownicy tarnowskiej firmy będą mogli podejmować studia doktoranckie na kieleckiej uczelni.

Tarnowskie Zakłady Mechaniczne - firma z ponad 90-letnią tradycją - to wiodący producent broni strzeleckiej i zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia dla polskiej armii i armii pozostałych państw zrzeszonych w NATO. W przedsiębiorstwie należącym do grupy Bumar produkowane są m.in.: karabiny, granatniki, armaty i zestawy przeciwlotnicze.

W październiku Politechnika Świętokrzyska uruchomiła studia na kierunku inżynieria bezpieczeństwa. Jedna ze specjalności to bezpieczeństwo w eksploatacji sprzętu wojskowego. Także w ramach kierunku mechanika i budowa maszyn funkcjonuje specjalność uzbrojenie i techniki informatyczne. Studenci uczą się konstruować sprzęt wojskowy i sposobów jego eksploatowania; poznają także różne aspekty bezpiecznego posługiwania się urządzeniami.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Politechnika będzie współpracować z przemysłem zbrojeniowym

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!