Polska wystosuje zapytanie o ofertę na zestawy Patriot

Polska wystosuje zapytanie o ofertę na zestawy Patriot
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

MON podjęło decyzję, że Polska wystosuje zapytanie o ofertę na zestawy obrony powietrznej Patriot - poinformował we wtorek minister Antoni Macierewicz. Powiedział, że chodzi o zakup ośmiu zestawów.

"W dniu dzisiejszym podpisałem decyzję o wystosowaniu letter of request (zapytania ofertowego - PAP) do rządu Stanów Zjednoczonych i firmy Raytheon w sprawie zamówienia systemu Patriot dla programu Wisła" - powiedział Macierewicz na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Poinformował, że zapytanie dotyczy warunków dostawy ośmiu zestawów - dwóch baterii do roku 2019 oraz sześciu - wyposażonych już w radar 360 stopni - po roku 2020. Macierewicz zaznaczył, że zestawy Patriot, którymi jest zainteresowana strona polska, mają być wyposażone w IBCS - produkowany przez inną amerykańską firmę system zarządzania polem walki, umożliwiający łączenie różnych wyrzutni, radarów i innych środków rozpoznania, który ma się stać standardem w wojskach lądowych USA.

Szef MON zastrzegł, że wysłanie zapytania ofertowego nie przesądza o zakupie, dodał, że nie może ujawnić wartości ewentualnego kontraktu.

"Niesłychanie korzystne są nie tylko warunki offsetowe, ale przede wszystkim zobowiązanie firmy Raytheon, że co najmniej 50 procent zamówień i produkcji Patriota będzie odbywało się we wskazanych przez stronę polską przedsiębiorstwach polskich" - zaznaczył, przypominając deklarację z lipca br.

Komentując decyzję szefa MON, by wystosować formalne zapytanie o ofertę, Mike Nachshen z Raytheon powiedział, że firma będzie nadal wspierać rządy USA i Polski w procedurze Foreign Military Sales, stosowanej przy sprzedaży amerykańskiego uzbrojenia.

O rozmowach międzyrządowych w sprawie zestawów Patriot zdecydował w 2015 r. rząd PO-PSL. Według MON o wyborze amerykańskich zestawów Patriot dla systemu obrony powietrznej Polski zdecydowały względy techniczne, przemysłowe, wojskowe i polityczne. Oferta firmy Raytheon została uznana za korzystniejszą niż propozycje złożone przez francuskie konsorcjum Eurosam złożone z tamtejszych oddziałów firm MBDA i Thales, proponujące system SAMP/T. We wcześniejszej fazie postępowania odpadła oferta amerykańsko-niemiecko-włoskiego konsorcjum MEADS International.

Pod koniec lutego br. Macierewicz mówił, że w sprawie obrony powietrznej resort nie rezygnuje z żadnej możliwości i że trwają rozmowy także z innymi potencjalnymi dostawcami.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska wystosuje zapytanie o ofertę na zestawy Patriot

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!