XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polska zbrojeniówka potrzebuje zmian: strukturalnych i mentalnych

Polska zbrojeniówka potrzebuje zmian: strukturalnych i mentalnych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Plan modernizacji armii powinien pobudzać rozwój przemysłu zbrojeniowego, który jednak musi współpracować z innymi branżami i starać się o eksport, a to wymaga zmian strukturalnych i mentalnych - podkreślali uczestnicy środowej debaty dotyczącej wyzwań przed polskim przemysłem obronnym.

"Mamy świadomość, w jakim stanie jest polski przemysł zbrojeniowy i że trzeba mu pomóc" - powiedział wiceminister obrony Bartosz Kownacki. Jak dodał, resortowi łatwiej współpracować z zakładami państwowymi, jednak wyniki tego sektora pokazują, że jest on w złej kondycji, a eksportuje mniej - mimo większego potencjału - niż firmy prywatne.

Powodem, mówił Kownacki, jest podejście dyrekcji zakładów - nastawienie na kolejne zlecenia z MON. "Zgadzam się, że ostatnie 25 lat to okres dezorganizacji armii, ale nie je tak, że przez ten czas ani złotówka nie trafiła do polskiego przemysłu obronnego. Gdyby te pieniądze były dobrze wydane, stan byłby zupełnie inny" - ocenił wiceminister Jego zdaniem przemysł zbrojeniowy musi dostać impuls, ale potem sam się rozwijać.

Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Arkadiusz Siwko wyraził przekonanie, że plan modernizacji "musi być elementem unowocześnienia przemysłu od struktury po produkt". Jak powiedział, zamówienia dla armii są warunkiem przeprowadzenia tych zmian. Zapewnił, że proces integracji państwowego przemysłu zbrojeniowego może się zakończyć w bieżącym roku.

Jako przykład niedostatecznej integracji wymienił pozyskiwanie komponentów przez jedne zakłady z pominięciem innych, które można by włączyć w prace. Za konieczną uznał także kooperację z przemysłem cywilnym i innowacje, wypracowywane z uczelniami wojskowymi i cywilnymi. Zapewnił, że PGZ jest gotowa wspierać, także finansowo, projekty innowacyjne.

Podkreślił, że kadra zarządzająca musi wyjść poza przekonanie, "że brak zamówień to wina państwa". "Trudno poprawić sytuację przemysłu bez upgrade'u kadry zarządzającej" - dodał Siwko. Zapowiedział na kwiecień przedstawienie nowej strategii.

Przewodniczący sejmowej komisji obrony Michał Jach (PiS) zapewnił, że posłowie są zgodni co do konieczności powiązania programu modernizacji armii ze wspieraniem przemysłu. Potrzebne są - zaznaczył odpowiednie procedury, które doprowadzą do tego, że polski przemysł zbrojeniowy będzie w stanie dostarczyć oczekiwany sprzęt i zapewnić jego właściwe funkcjonowanie w okresie eksploatacji.

"Niestety w Polsce nie ma efektywnego systemu pozyskiwania uzbrojenia. Struktury odpowiedzialne za zamówienie technologii, przygotowanie pozyskania i eksploatacji sprzętu są rozbite" - powiedział. Przywołał przykład Szwecji, gdzie przy podobnej skali zamówień rocznie zajmuje się nimi ponad dwa razy więcej pracowników wyspecjalizowanej agendy niż w Polsce.

Wiceprezes sektora śmigłowcowego grupy Finmeccanica, do którego należy PZL-Świdnik Krzysztof Krystowski, wyraził przekonanie, że państwo może i powinno wspierać rozwój przemysłu - także firm prywatnych - i może to robić składając zamówienia w kraju.

Komendant-rektor Wojskowej Akademii Technicznej gen. dyw. prof. Zygmunt Mierczyk mówiąc o szansach na opracowanie nowatorskich rozwiązań w kraju, zauważył, że "do tej pory nasz przemysł jest odtwórczy, nie ma fajerwerków innowacyjnych, to samo robi nauka", która "rządzi się dziwnymi prawami". Zaznaczył, że o ocenie uczelni decyduje głównie "aktywność publikacyjna", "stąd wiele pomysłów w charakterze artykułów badawczych", a nie rzeczywistych urządzeń.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska zbrojeniówka potrzebuje zmian: strukturalnych i mentalnych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!