Polski rynek magazynowy musi dogonić świat

Polski rynek magazynowy musi dogonić świat
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polski rynek nowoczesnych powierzchni magazynowo-logistycznych rozwija się bardzo dynamicznie - w ciągu trzech lat zasoby wzrosły o blisko 160 proc. Jednak do poziomu światowego musimy jeszcze dorównać.

Podstawowym czynnikiem wypływającym na rynek komercyjnych powierzchni magazynowych jest rozwój gospodarczy wzmocniony przez inwestycje bezpośrednie oraz konsumpcję. Warto jednak zaznaczyć, że w strukturze branżowej najemców centrów logistycznych największy udział mają firmy logistyczne i dystrybucyjne oraz sieci handlowe - czytamy w "Pulsie Biznesu".

- Polski rynek rozwija się coraz prężniej i widać to po wielkości oddawanej i planowanej powierzchni magazynowej. Coraz więcej firm o zasięgu międzynarodowym decyduje o lokalizacji swoich magazynów centralnych na terenie Polski. Jednostki te obsługują klientów na terenie Europy Środkowo-Wschodniej, a często nawet całej Europy. I to jest duży plus dla polskiej gospodarki - zauważa Jarosław Wiśniewski, dyrektor logistyki Schenker.

Dodaje jednak, że mimo to wciąż są na magazynowej mapie Polski białe plamy.

- Wcale nie dotyczy to tylko odległych zakątków kraju. Takimi miejscami są np. Kraków i Gdańsk. Mimo dużego zapotrzebowania, podaż w tych regionach praktycznie nie istnieje. Dodatkowo ceny w tych lokalizacjach są często kilkakrotnie wyższe niż w innych regionach. Patrząc z punktu widzenia cen, w podobnej sytuacji są Śląsk, Łódź i Wrocław. Mimo powstawania w tych regionach nowych centrów logistycznych jest to nadal rynek deweloperów - podkreśla w dzienniku Jarosław Wiśniewski.

Pod względem istniejących zasobów powierzchni magazynowo-logistycznej nie możemy porównywać się jeszcze z krajami Europy Zachodniej. Jednak, zdaniem Grzegorza Cesarczyka, aktualne polskie zasoby istniejącej już komercyjnej powierzchni magazynowej są na poziomie zasobów Czech, Słowacji i Węgier... łącznie.

- Pod względem powierzchni magazynowej w Europie przewyższamy nawet Rosję. Jesteśmy najważniejszym centrum logistycznym w regionie, nadal jednak gonimy świat. Mimo że największe globalne firmy już działają na naszym rynku, to wciąż jest miejsce dla konkurencji, o czym świadczy choćby brak nadpodaży na rynku. Praktycznie nie ma wolnych powierzchni na Górnym i Dolnym Śląsku i w Krakowie, gdzie wskaźnik niewynajętej powierzchni wynosi poniżej procenta - mówi w "PB" Rafał Bochenek, dyrektor zarządzający Goodman w Polsce.
Prognozuje się, że sytuacja ta nie powinna się zmienić w ciągu najbliższych 18 miesięcy. Zdaniem Rafała Bochenka, wzrastający popyt nie zostanie zaspokojony nawet przez ponad 1 mln mkw. budowanych magazynów.

Żeby sytuacja nie jawiła się wyłącznie w różowych barwach, należy wspomnieć, że na rynku występuje sporo barier utrudniających swobodny rozkwit segmentu magazynowego. Jednym z największych utrudnień, jakie napotykają firmy budujące magazyny, jest brak miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Dalszy rozwój rynku centrów magazynowo-logistycznych będzie zależał od utrzymania wzrostu gospodarczego na znacznym, stałym poziomie, szybkiej rozbudowy sieci dróg ekspresowych i autostrad, a także od poziomu inwestycji bezpośrednich - wyjaśnia "PB".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polski rynek magazynowy musi dogonić świat

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!