XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polskie konsorcjum chce budować rodzinę latających bezzałogowców

Polskie konsorcjum chce budować rodzinę latających bezzałogowców
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Konstruowanie i wdrażanie do produkcji całej rodziny bezzałogowych systemów powietrznych to cel konsorcjum firm, zawiązanego w odpowiedzi na zapotrzebowanie polskiej armii - poinformowała w czwartek firma WB Electronics, która jest liderem konsorcjum.

Do grupy WB Electronics należą produkująca systemy łączności radiowej spółka Radmor, konstruktor już używanego przez polskie wojsko mini-bezzałogowca FlyEye firma Flytronic, producent systemów zdalnego sterowania Arex i wytwórca systemów łączności bezprzewodowej MindMade. W skład konsorcjum weszły ponadto Instytut Lotnictwa, Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. i Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego.

"Konsorcjum ma charakter otwarty. Mamy aplikację ze strony Wojskowej Akademii Technicznej, jej przystąpienie do konsorcjum zostanie prawdopodobnie sfinalizowane we wrześniu" - powiedział PAP dyrektor ds. rozwoju naukowego i nowych technologii WB Electronics S.A. Wojciech Komorniczak. Dodał, że konsorcjum wystosowało zaproszenie także do Polskiego Holdingu Obronnego (dawniej Bumar).

Zdaniem WB Electronics praktyczna wiedza i umiejętności członków Konsorcjum pozwolą na opracowanie i produkowanie - całkowicie w kraju - całej rodziny samolotów bezzałogowych na potrzeby MON, a potencjalnie także na eksport.

W bieżącym roku polska armia otrzyma 12 zestawów bezzałogowych statków latających FlyEye. Bezzałogowce są przeznaczone dla Wojsk Lądowych - jednostek artylerii i dywizjonu rozpoznania powietrznego z Mirosławca - oraz Wojsk Specjalnych, które już wcześniej wykorzystywały aparaty latające tego typu. Polskie wojsko - także w Afganistanie - wykorzystuje również zestawy bezzałogowców typu Orbiter produkcji izraelskiej.

Według przedstawionych w ubiegłym roku planów MON w ciągu 10 lat resort zamierza kupić 82 zestawy latających bezzałogowców różnych klas i zasięgów, nie tylko rozpoznawczych, ale i uderzeniowych. Przed nowelizacją budżetu przewidywano na ten cel 2-3 mld zł.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polskie konsorcjum chce budować rodzinę latających bezzałogowców

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!