XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polskie porty lotnicze planują kosztowne inwestycje

Polskie porty lotnicze planują kosztowne inwestycje
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Osiem największych portów lotniczych w Polsce wyda do 2015 r. na inwestycje (głównie, nie wyłącznie, w rozbudowę terminali i pasów startowych) prawie 4,8 mld złotych.

- "Po co nam te marmurowe pałace? Przecież jest kryzys... " - to częsty komentarz do informacji o inwestycjach portów lotniczych. Wątpliwości te starał się rozwiać Michał Marzec, dyrektor naczelny PP Porty Lotnicze (udziałowca portów regionalnych) oraz dyrektor Lotniska Chopina w Warszawie, panelista debaty o transporcie lotniczym w ramach EEC 2013.

Dyrektor Marzec zapewnił, że wszelkie statystyki prognozują rozwój ruchu lotniczego w Polsce - zarówno jeśli chodzi o liczbę pasażerów, jak i operacji lotniskowych i wyjaśnia motywy podejmowania decyzji o kosztownych inwestycjach.

- Przedsięwzięcia te realizujemy bez pomocy państwa, bez wykorzystywania środków publicznych. Projekty finansowane są z funduszy unijnych, środków własnych udziałowców, ich realizacja opiera się na zasadach w pełni komercyjnych, a u ich podstaw jest opłacalność ekonomiczna i przedstawiane naszym partnerom parametry ich biznesowej efektywności.

Inwestycje na lotniskach - jak zauważa Marzec - mają swoją specyfikę. Nie da się zwiększać przepustowości lotniska płynnie, zawsze odbywa się to skokowo. Zarządca portu musi więc przewidywać i kolejnymi inwestycjami wyprzedzać wzrost ruchu.

Stołeczne lotnisko Chopina szuka swojej własnej drogi rozwoju i generowania dodatkowego przychodu nie związanego bezpośrednio z operacjami lotniskowymi (tzw. non aviation). W pobliżu terminali na 22-hektarowej działce należącej do Skarbu Państwa powstanie park biznesowy z 17 biurowcami klasy A, hotelami salami konferencyjnymi, infrastrukturą handlową, rozrywkową i rekreacyjną.

- Dzięki niskiej zabudowie, zieleni i wysokim standardom środowiskowym będzie to projekt w pełni zrównoważony - zapewnia Marzec. - Kolejowe połączenie z centrum miasta i bliskość lotniska uczyni z niego najlepiej skomunikowany park biznesowy w kraju.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polskie porty lotnicze planują kosztowne inwestycje

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!