Poprawiają się wyniki przeładunków w portach Szczecina i Świnoujścia

Poprawiają się wyniki przeładunków w portach Szczecina i Świnoujścia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Porty w Szczecinie i Świnoujściu w pierwszym kwartale tego roku przeładowały o 3,3 proc. więcej towarów niż w analogicznym okresie 2011 roku - poinformowali w środę przedstawiciele Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

Jak informują służby prasowe portów, pierwsze trzy miesiące tego roku zakończyły się lepiej niż ten sam okres 2011 roku, pomimo mniejszych przeładunków węgla i zboża.

Towary masowe, w tym węgiel, stanowią istotną część przeładowywanych w obu portach towarów. Wzrost przeładunków w Szczecinie i Świnoujściu o 3,3 proc. pozwolił zamknąć ten okres wynikiem ponad 5 mln przeładowanych ton.

Wzrosły przede wszystkim przeładunki rudy (o 97,3 proc), innych masowych towarów (wzrost o 75,8) i drewna (wzrost prawie 52-proc.). Przeładunki drobnicy w ciągu trzech miesięcy br. były na zbliżonym poziomie co w pierwszym kwartale ubiegłego roku i wzrosły o prawie 1 proc.

W pierwszym kwartale 2012 roku wzrósł także obrót kontenerami - o 11 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.

W marcu 2012 roku zanotowano wzrost przeładunków na poziomie 9,3 proc. w porównaniu do marca roku ubiegłego. Przede wszystkim wzrósł przeładunek rudy (o 177,4 proc.), innych masowych towarów (wzrost 60,7 proc.) oraz ropy (24 proc.), a także drewna (wzrost o 14,3 proc.). W poprzednim miesiącu wzrosły również ładunki drobnicy; wobec marca 2011 r. było to prawie 5 proc. Przeładunki kontenerów wzrosły zaś o 11 proc. w porównaniu do wyniku z marca ub.r.

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA jest spółką akcyjną z większościowym udziałem Skarbu Państwa. Zarządza dwoma portami o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej - w Szczecinie i Świnoujściu.

W porcie w Świnoujściu znajdują się przede wszystkim: terminal dla suchych ładunków masowych oraz terminal promowy, obsługujący połączenia ze Skandynawią. Port w Szczecinie obsługuje zarówno ładunki drobnicowe - w tym kontenery, wyroby hutnicze i ładunki wielkogabarytowe, jak również ładunki masowe - suche i płynne. Oba porty oferują także usługi przeładunkowo-składowe dla towarów rolno-spożywczych.

W roku 2011 w obu portach przeładowano ponad 21 mln ton towarów
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Poprawiają się wyniki przeładunków w portach Szczecina i Świnoujścia

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!