Porozumienie służb celnych Polski, Białorusi i Ukrainy

Porozumienie służb celnych Polski, Białorusi i Ukrainy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Szybsze i sprawniejsze odprawy na granicach mają być jednym z głównych efektów podpisanego we wtorek w Kuźnicy (Podlaskie) porozumienia o wzmocnieniu dotychczasowej współpracy pomiędzy służbami celnymi Polski, Białorusi i Ukrainy - poinformowali na wspólnej konferencji prasowej po podpisaniu dokumentu szefowie tych służb.

Szybsze odprawy mają służyć większemu obrotowi towarowemu pomiędzy tymi krajami. Chodzi też o ograniczenie procedur celnych na granicy do tych niezbędnych - mówił dziennikarzom szef służby celnej Ukrainy Anatolij Makarenko. Podkreślił, że Ukraina dobrze ocenia rozwiązania funkcjonujące po polskiej stronie granicy i dlatego chce z takich wzorców korzystać z pożytkiem dla biznesu i podmiotów gospodarczych. Z polskich doświadczeń chce także skorzystać przy przygotowaniach do mistrzostw Euro 2012. Szczegółów z tym związanych nie podał.

Szef służby celnej Białorusi Aleksander Szpilewski podkreślał, że obecnie nie ma kolejek na granicach Białorusi z Polską. Mówił, że od 1 września 2009 roku prowadzona jest wymiana informacji operacyjnych pomiędzy służbami obu państw na granicy, co służy szybszym odprawom. Dodał, że Białoruś korzysta na granicach z podobnych technologii co Polska; usprawnia to przepływ osób i towarów.

Mówiąc o współpracy z Ukrainą szef polskiej służby celnej Jacek Kapica powiedział, że na przyspieszenie odpraw granicznych z tym krajem wpłynie prowadzona obecnie po ukraińskiej stronie przejścia w Dorohusku inwestycja w infrastrukturę tego przejścia. Ma być zakończona być może jeszcze w 2009 roku lub na początku 2010 roku - dodał Kapica. Według niego, poprawi to przepustowość tego przejścia.

Kapica dodał, że trwa także monitoring wydajności przejść granicznych prowadzony razem ze stowarzyszeniami przewoźników. Wszystko ma służyć - jak to określił - wskazaniu w procedurze odpraw takich punktów, które można poprawić, by odprawy były jeszcze sprawniejsze. Dodał, że chodzi także o to, by tak organizować pracę na granicach, by wszystkie problemy były rozwiązywane na jak najniższych szczeblach w strukturach celnych.

Jednym z celów porozumienia zawartego w ramach Partnerstwa Wschodniego jest zachęcanie Białorusi do standardów i rozwiązań funkcjonujących w innych krajach europejskich. Kapica ocenił, że współpraca z Białorusią i Ukrainą bardzo się rozwija.

Sekretarz generalny Światowej Organizacji Ceł WCO (skupiającej 176 państw na świecie - PAP) Kunio Mikurija, który we wtorek wizytował przejścia w Kuźnicy i Dorohusku, powiedział, że model współpracy pomiędzy celnikami w Polsce, na Białorusi oraz na Ukrainie ocenia wysoko i będzie go promował wśród innych państw jako "wzorcowy".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Porozumienie służb celnych Polski, Białorusi i Ukrainy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!