Porozumienie ws. non-ETS zaakceptowane przez kraje UE

Porozumienie ws. non-ETS zaakceptowane przez kraje UE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ambasadorowie unijnych państw poparli w Brukseli wypracowane w grudniu porozumienie w sprawie nowych wiążących celów redukcji CO2 na lata 2021-2030 w sektorach non-ETS, czyli np. rolnictwie, transporcie czy w sektorze komunalnym.

"UE zachowa wiodącą i decydującą rolę we wdrażaniu porozumienia paryskiego (klimatycznego - red.). (...) W Europie jest polityczny konsensus w sprawie globalnego ocieplenia i działań, jakie powinny być powzięte" - zaznaczył w oświadczeniu minister środowiska i zasobów wodnych sprawującej prezydencję Bułgarii, Neno Dimow.

Regulacja dotyczy podziału obciążeń redukcyjnych między kraje członkowskie w sektorach nieobjętych unijnym systemem handlu pozwoleniami na emisję (non-ETS). Głównym elementem wynegocjowanych przepisów jest 30-procentowy cel redukcji emisji w porównaniu z 2005 rokiem w sektorach non-ETS.

"Porozumienie przybliży UE do wypełnienia zgodnie z paryskim porozumieniem zobowiązania dotyczącego co najmniej 40-procentowej redukcji gazów cieplarnianych do 2030 roku w porównaniu poziomami z roku 1990" - podkreślono w komunikacie Rady UE.

Jednym z głównych narzędzi, które mają temu służyć, są pozwolenia na emisję CO2 (EU ETS). Mechanizm ten obejmuje jednak około 40 proc. wszystkich unijnych emisji. Ograniczenia w sektorach non-ETS mają dopełnić ten system.

Kluczową sprawą był podział obciążeń między państwa członkowskie. Cele dla każdego z krajów wynoszą od 0 do minus 40 proc. w porównaniu z poziomami z 2005 roku. Porozumienie Parlamentu Europejskiego i Rady UE nie zmieniło propozycji Komisji Europejskiej w tym zakresie. Podstawą podziału obciążeń była zamożność kraju.

Polska do końca przyszłej dekady będzie musiała zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych w sektorach transportu, budownictwa, rolnictwa, odpadów, użytkowania gruntów i leśnictwa o 7 proc. w stosunku do 2005 roku.

Komisja Europejska musiała przypisać każdemu z krajów UE odpowiedni pułap redukcji emisji, aby w skali całej Unii ograniczenie emisji przez sektory nieobjęte ETS wynosiło w sumie 30 proc.

Potwierdzenie porozumienia przez unijnych ambasadorów otwiera drogę do przekazania go pod ostateczne głosowanie w PE. Po nim będzie mogło nastąpić formalne zaakceptowanie aktu przez Radę UE i opublikowanie go w dzienniku urzędowym UE. Przepisy wejdą w życie 20 dni później.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Porozumienie ws. non-ETS zaakceptowane przez kraje UE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!