XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Port Gdańsk obsłużył rekordowe przeładunki. Będzie nowa inwestycja

Port Gdańsk obsłużył rekordowe przeładunki. Będzie nowa inwestycja
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Port Gdańsk w ubiegłym roku przeładował rekordowe 40,6 mln ton ładunków, czyli o niemal 9 proc. więcej niż rok wcześniej. Port dostał też zielone światło na rozbudowę.

"Na wynik wpłynęły przede wszystkim wyższe przeładunki w ostatnim kwartale 2017 r., w którym Port obsłużył ponad 12 mln ton" - podkreślił 9 stycznia na konferencji prasowej prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG) Łukasz Greinke. Zauważył, że "zarząd chwali się wynikami, przeładunkami kontrahentów działających na terenie portu i to przed nimi chyli czoła". "Jesteśmy od tego, żeby im pomagać, umożliwiać przeładunek jak największej ilości towarów" - dodał prezes.

Biorący udział w konferencji prasowej wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski ocenił, że "imponujący wynik przeładunków, ten historyczny dzień pokazuje, że przez najbliższe 30-40 lat światowy handel będzie opierał się na żegludze morskiej". "Dlatego posiadanie takiego miejsca jak port w Gdańsku czy w ogóle port na Bałtyku jest kluczowe" - dodał.

Witkowski podkreślił, że ZMPG "dostaje +zielone światło+ na rozbudowę portu". Minister przyznał, że resort "liczy na przyspieszenie prac odnośnie budowy nowego Portu Centralnego w Gdańsku". Planuje się przeznaczyć kilkaset hektarów terenu Zatoki Gdańskiej pod nowe, uniwersalne terminale. Pierwsze mogą być gotowe w 2024 roku.

Czytaj także: Nowa inwestycja w gdyńskim porcie umożliwi przyjmowanie większych statków

Główną grupą ładunków w Porcie Gdańsk jest drobnica stanowiąca 44,5 proc. ogółu przeładunków, następnie paliwa (32,4 proc.) i węgiel (12,5 proc.).

W ubiegłym roku, po raz pierwszy w historii w porcie przeładowano 18 mln ton drobnicy, głównie kontenerów i samochodów o 24 proc. niż rok wcześniej. W 2017 r. przeładowano 73,2 tys. aut oraz 16,4 mln ton kontenerów (1,580 mln TEU). Gdańsk jest na drugim miejscu wśród największych portów kontenerowych na Bałtyku.

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA (ZMPG) jest podmiotem zarządzającym portem morskim w Gdańsku. Do głównych zadań ZMPG należy zarządzanie nieruchomościami i infrastrukturą portową, w skład której wchodzi osiem nabrzeży o łącznej długości ponad 20 km. Port wewnętrzny usytuowany jest wzdłuż Martwej Wisły i kanału portowego a port zewnętrzny ma bezpośredni dostęp do Zatoki Gdańskiej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Port Gdańsk obsłużył rekordowe przeładunki. Będzie nowa inwestycja

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!