XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Port Gdańsk w styczniu przeładował 38 proc. więcej niż rok wcześniej

Port Gdańsk w styczniu przeładował 38 proc. więcej niż rok wcześniej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Port Gdańsk w styczniu przeładował prawie 4,2 mln ton ładunków, o ponad 38 proc. więcej niż w styczniu ubiegłego roku. Jest to najlepszy styczeń w historii portu. Najwięcej przeładowano paliw, drobnicy oraz węgla.

- W styczniu Port Gdańsk zanotował rekordowe wyniki w przeładunkach prawie wszystkich grup ładunkowych. Szczególnie wysokie wartości odnotowano w grupie paliw, drobnicy oraz węgla - poinformował w czwartek Zarząd Morskiego Portu Gdańsk. W styczniu przeładowano ponad 4 mln 188 tys. ton, czyli o 38,2 proc. więcej niż w styczniu 2017 roku. Styczeń jest trzecim miesiącem z rzędu, w którym wielkość przeładunków przekracza 4 mln ton towarów.

Najwyższy wzrost przeładunków Port Gdańsk notuje w grupie drobnicy, głównie transportowanej w kontenerach. Stanowią one ok. 95 proc. wszystkich przeładunków drobnicowych. W styczniu przeładowano ponad 1,8 mln ton, czyli o 41,6 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Wysoki wzrost przeładunków zanotowano również w grupach paliw i węgla, odpowiednio o 14 i 223 proc. więcej niż w styczniu ubiegłego roku. Natomiast ponad 80-proc. wzrost przeładunków zanotowano w ładunkach masowych, kruszywa i nawozów. Cytowany w komunikacie Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk, Łukasz Greinke wyraził nadzieję, że "taka dynamika wzrostu przeładunków utrzyma się". Ocenił, że "jest to niewątpliwie wynik dobrze obranego kierunku rozwoju portu".

W 2017 r. Port Gdańsk przeładował rekordowe 40,6 mln ton ładunków, czyli o prawie 9 proc. więcej niż rok wcześniej. Najwięcej przeładowano: kontenerów, paliw płynnych i węgla. Przeładunki kontenerów wzrosły o 22 procent. Dominującą grupą ładunków w Porcie Gdańsk była drobnica stanowiąca 44,5 proc. ogółu przeładunków, następnie paliwa (32,4 proc.) i węgiel (12,5 proc.). Gdańsk jest na drugim miejscu wśród największych portów kontenerowych na Bałtyku.

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA (ZMPG) jest podmiotem zarządzającym portem morskim w Gdańsku. Do jego głównych zadań należy zarządzanie nieruchomościami i infrastrukturą portową, w skład której wchodzi osiem nabrzeży o łącznej długości ponad 20 km. Port wewnętrzny usytuowany jest wzdłuż Martwej Wisły i kanału portowego, a port zewnętrzny ma bezpośredni dostęp do Zatoki Gdańskiej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Port Gdańsk w styczniu przeładował 38 proc. więcej niż rok wcześniej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!