XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Porty Lotnicze ruszają na giełdę

Porty Lotnicze ruszają na giełdę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Od 200 do 300 mln dol. w rozbudowę infrastruktury lotniskowej zamierza zainwestować w najbliższych pięciu latach Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze. Plany te mają być sfinansowane w głównej mierze z publicznej emisji akcji na GPW.

- Jednym z możliwych sposobów sfinansowania tych inwestycji byłaby publiczna emisja akcji na GPW w Warszawie - ujawnia "The Wall Street Journal Polska" Paweł Łatacz, dyrektor naczelny PPL.

Do debiutu firmy może dojść za dwa lata. Najpierw bowiem PPL musi zostać przekształcone w spółkę prawa handlowego, a to wymaga decyzji Ministerstwa Transportu i rządu, uzgodnień z pracownikami i nowej ustawy o działalności firmy - wyjaśnia "WSJ".

Zanim akcje PPL trafią na giełdę, jego inwestycje byłyby finansowane ze środków własnych i kredytów. A chodzi m,in. o dalszą rozbudowę warszawskiego Okęcia. Dyrekcja PPL myśli o rozwoju bazy hotelowej i konferencyjnej oraz poprawieniu zdolności operacyjnych lotniska pozwalających na szybsze odprawienie pasażerów z nowego Terminalu 2, do którego - na co liczy Łatacz - pasażerowie wejdą już w czerwcu - czytamy w dodatku do "Dziennika".

Inwestycje PPL mają też dotyczyć innych lotnisk, przede wszystkim portu dla tanich linii - Modlina.

Przed wejściem na GPW dyrekcja chciałaby skomercjalizować całe przedsiębiorstwo w takim kształcie, w jakim działa ono obecnie. Porty Lotnicze stałyby się holdingiem, w którego skład wchodziłoby Okęcie wraz z kilkunastoma regionalnymi portami lotniczymi, w których PPL ma udziały, Do holdingu włączone zostałyby też należące do PP: firmy zajmujące się działalnością pozalotniczą - wyjaśnia "WSJ".

Przedsiębiorstwo będąc większościową spółką Skarbu Państwa, pełniłoby wtedy - jak to nazwał Łatacz - funkcję branżowego integratora rynku lotniczego, który wskazuje kierunki rozwoju infrastruktury lotniczej i zapewnia odpowiednią jakość usług.

Alternatywną koncepcją przekształcenia PPL - lansowaną zwłaszcza przez zarządy lokalnych lotnisk i samorządy, które obok PPL są ich znaczącymi akcjonariuszami lub udziałowcami - jest podział firmy i przekazanie akcji regionalnych portów lotniczych w ręce samorządów. Rola Portów ograniczona zostałaby wówczas jedynie do zarządzania Okęciem - czytamy w "The Wall Street Journal Polska".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Porty Lotnicze ruszają na giełdę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!