Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Posłowie poparli prostszy pobór opłat od kierowców

Autor: PAP
17-03-2016 19:35
Posłowie poparli prostszy pobór opłat od kierowców
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Wdrożenie do polskiego prawa przepisów uproszczających pobór opłat od kierowców podróżujących po drogach UE zakłada projekt noweli ustawy o drogach publicznych oraz ustawy o autostradach płatnych i o Krajowym Funduszu Drogowym, które przyjęła w czwartek Komisja infrastruktury.

W czwartek posłowie komisji infrastruktury rozpatrzyli sprawozdania podkomisji nadzwyczajnej o projekcie nowelizacji ustaw: o drogach publicznych, o autostradach płatnych oraz o Krajowym Rejestrze Drogowym. Przepisy przygotowało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.
Jak wyjaśnił poseł sprawozdawca Jerzy Polaczek (PiS) celem noweli jest wdrożenie do polskiego prawa przepisów, które uproszczą pobór opłat od kierowców podróżujących po drogach UE.

"Projekt ustawy nie reguluje powstania nowego systemu pobierania opłat, nie wprowadza nowej opłaty za poruszanie się drogami na terenie Polski, nie zmienia wysokości obowiązujących opłat, nie wymaga zmiany stosowanego przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad obowiązującego dotychczas systemu poboru opłat(...), korzystanie z usługi EETS ma charakter uzupełniający wobec krajowych usług opłaty elektronicznej w państwach członkowskich Unii Europejskiej" - powiedział Polaczek.

Wskazał, że dzięki nowelizacji kierowcy będą mogli płacić za przejazd po europejskich drogach za pomocą jednego urządzenia.

Chodzi o rozwiązania regulujące funkcjonowanie europejskiej usługi opłaty elektronicznej (ang. EETS - European Electronic Toll Service). Jest to usługa umożliwiająca kierowcom płacenie w sposób elektroniczny na wszystkich drogach krajów Unii Europejskiej, w tym również w Polsce. Rozwiązanie to ma charakter uzupełniający wobec krajowych usług opłaty elektronicznej w państwach członkowskich UE.

Usługa EETS oznacza, że użytkownik drogi, który będzie chciał z niej korzystać, otrzyma: jedno rozliczenie za naliczone mu opłaty za przejazdy po obszarze Unii Europejskim w danym okresie; jedno urządzenie umożliwiające naliczanie opłat podczas przejazdów po wszystkich drogach UE.

Nowe regulacje będą stosowane wyłącznie na drogach, na których istnieją systemy poboru opłat w formie elektronicznej. Obecnie w Polsce są to drogi zarządzane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Usługa EETS ma charakter fakultatywny i uzupełniający, użytkownik drogi może sam zdecydować, czy zamierza skorzystać z usług świadczonych przez dostawców EETS-a, jeśli tak, to, z którym z nich zawrze umowę. W ramach świadczenia usługi EETS - dostawca dostarczy kierowcy urządzenie do pobierania opłat, które będzie instalowane w pojeździe, służące do przekazywania danych o opłatach naliczanych za przejazdy.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

32 473 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

731 348 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP