Potrzebne szersze otwarcie granicy z obwodem kaliningradzkim

Cały obwód kaliningradzki powinien zostać uznany za obszar mający jednolitą granicę z Unią Europejską, stwierdzili członkowie Komitetu Wolności Obywatelskiej, wspierając wcześniejszy wniosek w tej sprawie Komisji Europejskiej.

Ułatwi to ok. milionowi mieszkańców tego regionu przekraczanie granic z Polską i Litwą. Przyczyni się także do zwiększenia handlu, wymiany społecznej i kulturalnej i do dalszego wspierania strategicznego partnerstwa pomiędzy UE a Rosją.

Umowa zawarta pomiędzy UE a Rosją w 2007 r. w sprawie ułatwień wizowych uprościła wszystkim obywatelom rosyjskim uzyskanie wiz w celu krótkoterminowych podróży do państw porozumienia z Schengen. Jednakże środek ten okazał się niewystarczający w „rozwiązywaniu problemu izolacji obwodu kaliningradzkiego od jej sąsiadów”, stwierdzono w komunikacie.

System nadgranicznego ruchu lokalnego oferuje dodatkowe ułatwienia dla regularnych, nawet codziennych, podróży w obszarach objętych porozumieniem. Np. wnioskodawcy nie muszą wykazywać wystarczających środków utrzymania, a pozwolenia wydawane są nieodpłatnie. Na przejściach granicznych dla lokalnego ruchu między obszarami nadgranicznymi wyodrębniono odrębne pasy.

Jednak obecnie obwód kaliningradzki dzieli się sztucznie na trzy okręgi. Jeden jest objęty umową o ruchu lokalnym i nadgranicznym z Polską, jeden – ma podobnego typu porozumienie z Litwą, a trzeci nie jest objęty żadną z umów. Nowe rozporządzenie ma na celu zapobiec tej sztucznej fragmentacji, podkreśla w komunikacie KE, czyli cały obszar Kaliningradu powinien zostać zakwalifikowany jako nadgraniczny.

Według ostatnich statystyk, polsko-kaliningradzką granicę przekracza rocznie 72 tys. osób, większość z nich w celach turystycznych.
Nad projektem rozporządzenia głosować będzie Parlament Europejski na następnym posiedzeniu w Strasburgu, zaplanowanym na 12-15 grudnia.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Potrzebne szersze otwarcie granicy z obwodem kaliningradzkim

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!