Powiat koszaliński chce przejąć dawne lotnisko w Zegrzu Pomorskim

Powiat koszaliński chce przejąć dawne lotnisko w Zegrzu Pomorskim
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Powiat ziemski Koszalin (Zachodniopomorskie) chce przejąć na własność dawne wojskowe lotnisko w Zegrzu Pomorskim, na terenie gminy Świeszyno. Wniosek w tej sprawie wysłano do Ministerstwa Infrastruktury. To kolejny samorząd, który chce stać się właścicielem lotniska użytkowanego wcześniej przez wojsko.

Teren o powierzchni 400 hektarów od 2004 roku od Agencji Mienia Wojskowego w imieniu miasta Koszalin dzierżawi Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego. Powiat chce przejąć 297 ha, na których znajduje się m.in. betonowy pas startowy o długości 2,5 km i szerokości 60 m oraz ponad 30 tys. m kw. dróg kołowania i płyt postojowych.

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP starosta Roman Szewczyk, choć port lotniczy chce uruchomić w Zegrzu Pomorskim miasto Koszalin, o teren wystąpił powiat, bo lotnisko nie leży w administracyjnych granicach miasta.

Prace nad wybudowaniem w Zegrzu Pomorskim cywilnego portu lotniczego Koszalin prowadzi od kilku lat. Przed kilkunastoma miesiącami projekt ten wpisano na listę kluczowych inwestycji w woj. zachodniopomorskim, współfinansowanych przez Unię Europejską. Na budowę lotniska z unijnych funduszy wstępnie przeznaczono 9 mln euro, czyli połowę przewidywanego kosztu realizacji inwestycji. Koszalin chce się jednak ubiegać o zwiększenie unijnego zaangażowania do 76 proc.

Z przygotowanej przez spółkę konsultingową Ove Arup & Partners International Limited przedinwestycyjnej analizy ekonomicznej opłacalności przedsięwzięcia wynika, że na utworzenie portu lotniczego - w zależności od wariantu - potrzeba od 270 do 151 mln zł. Nakłady zależą głównie od wielkości terminalu pasażerskiego i jego rocznej przepustowości.

W wariancie najdroższym proponuje się terminal o powierzchni 8,7 tys. m kw. i przepustowości 300 tys. pasażerów; w najtańszym terminal ma mieć 3,9 tys. m kw. i przepustowość 99 tys. pasażerów rocznie, a pośrednim, szacowanym na 225 mln zł, powierzchnia wyniesie 6,4 tys. m kw., a jego roczna przepustowość 170 tys. pasażerów.

Z obliczeń konsultantów wynika, że lotnisko byłoby najbardziej deficytowe przy wyborze wariantu pośredniego - dopłaty do działalności operacyjnej portu zarządzający nim podmiot musiałby ponosić do roku 2018 włącznie. Przy wyborze wariantu najtańszego konieczność dopłat ustałaby w roku 2018, zaś przy wariancie najdroższym w roku 2017. Rekomendowane do realizacji są warianty - najtańszy i najdroższy.

Budowa cywilnego portu lotniczego w Zegrzu Pomorskim ma być realizowana w trzech etapach, finalizowanych w latach 2011/2012, 2021/2022 i 2031/2032. W każdej fazie wraz ze wzrostem liczby pasażerów port ma być rozbudowany.

Lotniskiem ma zarządzać spółka, którą kilka lat temu władze Koszalina powołały do budowy aquaparku. Radni zgodzili się niedawno na zmianę jej przeznaczenia, ponieważ realizację aquaparku powierzono ostatecznie innej komunalnej firmie.

Lotnisko w Zegrzu Pomorskim zbudowano od podstaw w latach 50. XX wieku dla sił powietrznych. Wojsko korzystało z niego do 2002 r. W latach 1965-1991 funkcjonował tu również cywilny terminal obsługujący głównie loty do Warszawy. Szczyt przewozów przypadł na rok 1979 - prawie 86 tys. pasażerów. Obecnie odbywa się tu mały ruch lotniczy. Przez kilka lat sezonową bazę miało tam Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Przejęcie lotniska przez powiat ma się odbyć w ramach darowizny, w oparciu o przepisy znowelizowanej w 2008 r. ustawy o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa oraz o Agencji Mienia Wojskowego.

Jak dowiedziała się PAP w Ministerstwie Infrastruktury, na mocy tej ustawy samorządom przekazano dotychczas 75 proc. powierzchni niepotrzebnych wojsku lotnisk (3 tys. 948 ha z 4 tys. 720 ha). 10 lotnisk (m.im. Modlin, Piła, Zielona Góra - Babimost, Nowe Miasto nad Pilicą i Szymany Szczytno) przekazano samorządom na własność w ramach darowizny. 5 obiektów użyczono samorządom oraz Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej na 30 lat, zaś 7 lotniskowych działek przekazano samorządom i PAŻP w użytkowanie wieczyste.

Wnioski o przekazanie lotnisk samorządy mogą składać w resorcie do 12 stycznia 2010 r. Średni czas rozpatrywania dokumentów to około 3 miesiące.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Powiat koszaliński chce przejąć dawne lotnisko w Zegrzu Pomorskim

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!