Powstał Łódzki Dystrykt Zbrojeniowy

Powstał Łódzki Dystrykt Zbrojeniowy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przedstawiciele przedsiębiorstw, uczelni i instytucji związanych z przemysłem obronnym podpisali w poniedziałek w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi umowę o utworzeniu Łódzkiego Dystryktu Zbrojeniowego. Inicjatywa ma wspomóc rozwój przemysłu zbrojeniowego w regionie.

W najbliższych planach ŁDZ znalazła się realizacja około dziesięciu projektów związanych z przemysłem zbrojeniowym i stworzenie w Łodzi nowoczesnego ośrodka badawczego dla potrzeb wojska.

"Łódzki Dystrykt Zbrojeniowy opiera się na współpracy środowiska naukowego i przedsiębiorców. Znalazł się w nim m.in. łódzki Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy z Bydgoszczy, łódzka Akademia Sztuk Pięknych oraz Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych. Naszym partnerem jest też fundacja przedsiębiorczości, ponieważ chcemy powoływać start-upy zbrojeniowe" - wyjaśnił koordynator Łódzkiego Dystryktu Zbrojeniowego, Przemysław Nowakowski ze spółki Heimdall Combat Systems.

Jak podkreślił Nowakowski, w skład klastra - oprócz uczelni - weszły spółki zajmujące się działalnością badawczą w obszarze medycyny, informatyki, biotechnologii. "ŁDZ nie jest sztucznym tworem, gdyż wszystkie podmioty, które podpisały dziś umowę o współpracy, już realizują wspólne projekty lub mają je w planach, np. ASP realizuje z naszą spółką zadanie związane z projektowaniem kombinezonów bojowych. Powstały na ASP projekt wygrał dwa medale na targach innowacji w Paryżu. Razem z Instytutem Polimerów prowadzimy natomiast projekt dotyczący kompozytów" - dodał.

Zdaniem dyrektora Centrum Innowacji i Transferu Technologii Uniwersytetu Medycznego dr Bartłomieja Grobelskiego, najlepsze technologie trafiają zawsze do wojska, potem do medycyny i dopiero w trzeciej kolejności na rynek. "Chcemy skorzystać z platformy, jaką tu budujemy - do tej pory każdy z 11 partnerów działał osobno - i wspólnie projektować działania" - zaznaczył.

W ramach współpracy z Wydziałem Wojskowo-Lekarskim łódzkiego U.M. planowane jest uruchomienie programu dydaktycznego medycyny pola walki.

"Wspieramy armię, szkoląc co roku 200 lekarzy-żołnierzy. Obecne szkolenie jest bardzo dobre i nie zamierzamy go znacząco zmieniać. Jednak w Polsce nie istnieje ośrodek szkolenia medyków pola walki. Chcemy, by taki kierunek się u nas pojawił, prawdopodobnie jako studia podyplomowe - dla lekarzy, którzy chcą być gotowi do pracy w warunkach kryzysowych. Nie chodzi jedynie o misje wojskowe, lecz działania ratunkowe w trakcie katastrof czy ataków terrorystycznych" - wyjaśnił Grobelski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Powstał Łódzki Dystrykt Zbrojeniowy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!