XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Powstało studium wykonalności przekopu Mierzei Wiślanej

Powstało studium wykonalności przekopu Mierzei Wiślanej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przekopanie Mierzei Wiślanej, które umożliwi otwarcie Zalewu Wiślanego na Bałtyk jest zasadne z powodów gospodarczych - poinformowała PAP w poniedziałek Irena Derewecka z wydziału strategii rozwoju urzędu Miasta w Elblągu.

Według niej, wynika to ze studium wykonalności przekopu Mierzei Wiślanej, wykonanego na zlecenie konsorcjum, którego członkiem jest urząd miejski w Elblągu.

- Studium wykonalności dowodzi, że przedsięwzięcie jest opłacalne z punktu widzenia ekonomicznego. Będzie spełniać wszystkie wymogi i standardy stawiane międzynarodowym drogom wodnym - podkreśliła Derewecka.

Dodała, że przekop to najkorzystniejsze rozwiązanie na usprawnienie żeglugi w tym rejonie, biorąc pod uwagę czas realizacji, kosztów inwestycji i eksploatacji.

Derewecka podkreśliła, że wpływ przekopu na środowisko naturalne będzie oceniony w specjalnym raporcie oddziaływania na środowisko.

Studium wykonalności spośród czterech typowanych na Mierzei miejscowości(3 w gminie Sztutowo i jeden w Krynicy Morskiej) wskazuje, że najbardziej opłacalny będzie przekop w Skowronkach.

Tam ma powstać kanał o długości jednego kilometra 100 metrów. Na obrzeżach (tzw. kołnierzach kanału) mają powstać mosty zwodzone, na których będzie się odbywał ruch samochodów.

Studium wykonalności w kwietniu ma trafić do koordynującego przedsięwzięcie urzędu morskiego w Gdyni i do ministerstwa infrastruktury.

Budowa tej drogi wodnej budzi sprzeciw ekologów, ponieważ przebiega przez teren Europejskiej Sieci Obszarów Chronionych Natura 2000.

W listopadzie ubiegłego roku rząd przyjął wieloletni program budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską na lata 2008-2013. Z budżetu państwa przeznaczone zostanie na ten cel 417 mln 200 tys. zł.

Inwestycja ta ma polepszyć rozwój transportu wodnego oraz turystyki i rekreacji nadwodnej we wschodniej oraz północno- wschodniej Polsce. Regiony te będą korzystać z otwarcia Zalewu Wiślanego na Morze Bałtyckie, co umożliwi m.in. eksport płodów rolnych i wymianę towarową.

Rząd oczekuje, że wzrośnie popyt na usługi przewozowe przez porty Zalewu i port Elbląg. Zalew Wiślany ma być bardziej dostępny dla żeglarzy i turystów. Z kolei otwarcie dostępu do Elbląga od strony morza stworzy szansę na wzrost aktywności inwestycyjnej w specjalnej strefie ekonomicznej w Elblągu i Tczewie.

Budowę ma nadzorować minister gospodarki morskiej, a koordynacją prac zajmie się Urząd Morski w Gdyni. Wykonawcą przedsięwzięcia będzie konsorcjum, w skład którego wchodzą: Urząd Morski w Gdyni, wojewodowie pomorski i warmińsko-mazurski, zarząd województwa warmińsko-mazurskiego, miasto i gmina Elbląg, zarząd Portu Morskiego Elbląg Sp. z o.o., gmina Sztutowo i Komunalny Związek Gmin Nadzalewowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Powstało studium wykonalności przekopu Mierzei Wiślanej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!