Powstanie nowe przejście z obwodem kaliningradzkim

Autor:  PAP  |  16-04-2008 20:48
Na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim powstanie kolejne przejście graniczne Perły- Kryłowo. Jego budowa ma się rozpocząć w 2009 roku - poinformował w środę burmistrz Węgorzewa Krzysztof Piwowarczyk.

W środę w Ogonkach k. Węgorzewa odbyła się konferencja nt. rozwoju infrastruktury regionalnej poprzez budowę nowego przejścia granicznego. W spotkaniu uczestniczyli samorządowcy powiatu węgorzewskiego, parlamentarzyści, konsul generalny RP w Kaliningradzie Jarosław Czubiński oraz przedstawiciele rządu obwodu i rosyjscy samorządowcy.

Referując stan przygotowań do uruchomienia nowego przejścia granicznego Perły-Kryłowo, burmistrz Węgorzewa Krzysztof Piwowarczyk poinformował, że na szczeblu centralnym zdecydowano, iż budowa tego przejścia rozpocznie się w 2009 roku.

- Wtedy zakończy się budowa przejścia Grzechotki - Mamonowo II i po zakończeniu tej inwestycji będzie można uruchomić kolejną - powiedział Piwowarczyk.

Burmistrz Węgorzewa dodał, że radni podjęli już uchwałę zmieniającą miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego wsi Perły tak, by umożliwiał budowę przejścia granicznego. - Węgorzewo w każdej chwili gotowe jest także do przygotowania ekspertyzy środowiskowej i planu technicznego budowy -powiedział Piwowarczyk.

Uczestniczący w spotkaniu Rosjanie podkreślali, że zbudowanie przejścia, przyczyni się do rozwoju przygranicznych gmin, wzbogacenia ich mieszkańców i poprawy lokalnej infrastruktury.

- Nasz kraj wywiąże się z zawartej z Polską w 1992 roku w Moskwie umowy, która stwierdza, że do 2015 roku należy powiększyć liczbę przejść z Polską - powiedział Władymir Aleksandrowicz Baraszkow, Konsultant Wydziału Koordynacji Działań w Zakresie Rozwoju Infrastruktury Przygranicznej i Autostrad w obwodzie kaliningradzkim.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, do Ogonek nie przyjechał marszałek województwa Jacek Protas oraz przedstawiciele wojewody. Rosjanie nieoficjalnie przyznawali, że "tak się z gośćmi nie postępuje".

Granica Polski z obwodem kaliningradzkim liczy 210 km i są na niej trzy przejścia drogowe: w Gołdapi, Bezledach i Gronowie oraz przejście kolejowe w Braniewie. Standardy Unii Europejskiej nakazują, by na takim odcinku granicy było co najmniej siedem przejść granicznych.
 NAJWAŻNIEJSZE W BRANŻY

POLECAMY W SERWISACH