wnp.pl - portal gospodarczy

Powstanie nowe przejście z obwodem kaliningradzkim

Autor: PAP
16-04-2008 20:48

Na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim powstanie kolejne przejście graniczne Perły- Kryłowo. Jego budowa ma się rozpocząć w 2009 roku - poinformował w środę burmistrz Węgorzewa Krzysztof Piwowarczyk.

W środę w Ogonkach k. Węgorzewa odbyła się konferencja nt. rozwoju infrastruktury regionalnej poprzez budowę nowego przejścia granicznego. W spotkaniu uczestniczyli samorządowcy powiatu węgorzewskiego, parlamentarzyści, konsul generalny RP w Kaliningradzie Jarosław Czubiński oraz przedstawiciele rządu obwodu i rosyjscy samorządowcy.
Referując stan przygotowań do uruchomienia nowego przejścia granicznego Perły-Kryłowo, burmistrz Węgorzewa Krzysztof Piwowarczyk poinformował, że na szczeblu centralnym zdecydowano, iż budowa tego przejścia rozpocznie się w 2009 roku.

- Wtedy zakończy się budowa przejścia Grzechotki - Mamonowo II i po zakończeniu tej inwestycji będzie można uruchomić kolejną - powiedział Piwowarczyk.

Burmistrz Węgorzewa dodał, że radni podjęli już uchwałę zmieniającą miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego wsi Perły tak, by umożliwiał budowę przejścia granicznego. - Węgorzewo w każdej chwili gotowe jest także do przygotowania ekspertyzy środowiskowej i planu technicznego budowy -powiedział Piwowarczyk.

Uczestniczący w spotkaniu Rosjanie podkreślali, że zbudowanie przejścia, przyczyni się do rozwoju przygranicznych gmin, wzbogacenia ich mieszkańców i poprawy lokalnej infrastruktury.

- Nasz kraj wywiąże się z zawartej z Polską w 1992 roku w Moskwie umowy, która stwierdza, że do 2015 roku należy powiększyć liczbę przejść z Polską - powiedział Władymir Aleksandrowicz Baraszkow, Konsultant Wydziału Koordynacji Działań w Zakresie Rozwoju Infrastruktury Przygranicznej i Autostrad w obwodzie kaliningradzkim.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, do Ogonek nie przyjechał marszałek województwa Jacek Protas oraz przedstawiciele wojewody. Rosjanie nieoficjalnie przyznawali, że "tak się z gośćmi nie postępuje".

Granica Polski z obwodem kaliningradzkim liczy 210 km i są na niej trzy przejścia drogowe: w Gołdapi, Bezledach i Gronowie oraz przejście kolejowe w Braniewie. Standardy Unii Europejskiej nakazują, by na takim odcinku granicy było co najmniej siedem przejść granicznych.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Wnp.pl na Twitterze


OFERTY PRACY

35 454 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

WYSZUKIWARKA NIERUCHOMOŚCI

405 556 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

KATALOG FIRM

5 442 ofert w bazie

OFERTY SZKOLEŃ

Kategorie szkoleń: przemysł, nieruchomości, handel, branża spożywcza

Szkolenia dla samorządów

WYSZUKIWARKA PRZETARGÓW UZP

2 403 805 ofert w bazie


WYSZUKIWARKA KOMUNIKATÓW

394 161 komunikatów w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

MASZYNY, POJAZDY, USŁUGI

394 161 komunikatów w bazie

Kategorie


GORĄCE OFERTY MASZYN, POJAZDÓW I USŁUG

WYSZUKIWARKA OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

467 objektów w bazie
Wyszukiwanie zaawansowane

PARTNER

POLECAMY W SERWISACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Portal Spożywczy Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 Koszyk cenowy
    Puls HR Property Design Rynek Seniora Jutro Starsi Sady Ogrody Centrum Kształcenia Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.