XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Poznań szuka głosu do tramwajów i autobusów

Poznań szuka głosu do tramwajów i autobusów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Konkurs na lektora zapowiadającego kolejne przystanki w tramwajach i autobusach ogłosił Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu. Obecnie do czytania komunikatów w pojazdach wykorzystywany jest syntezator mowy.

Biuro prasowe ZTM poinformowało, że konkurs pn. "Oddaj głos miastu" ma na celu polepszenie jakości zapowiedzi głosowych. Pzedstawiciele ZTM przyznają, że syntezator mowy nie jest rozwiązaniem idealnym; bywa, że prezentowane komunikaty nie są wystarczająco zrozumiałe.

Lektora, który zapowie następny przystanek lub kontrolę biletową oraz odczyta informacje z elektronicznych tablic informacji pasażerskiej, wybiorą mieszkańcy. Osoby o nienagannej dykcji i miłym głosie mogą się zgłaszać do 24 sierpnia.

Zwycięzca konkursu przygotuje komunikaty głosowe z zapowiedziami nazw przystanków w pojazdach komunikacji miejskiej na obszarze aglomeracji poznańskiej. Jego głosem czytane będą emitowane w pojazdach komunikaty, oraz informacje dla osób niewidomych.

Konkurs został podzielony na dwa etapy. W pierwszym etapie komisja zapozna się z próbkami nagrań przesłanych przez uczestników, aby ocenić m.in. dykcję, akcent, barwę głosu, jakość nagrania oraz proponowane koszty. Następnie pliki dźwiękowe z wyselekcjonowanymi głosami zostaną udostępnione w internecie. Zwycięzcę wybiorą w internetowym głosowaniu mieszkańcy aglomeracji.

Poznański aktor Paweł Binkowski jest zdania, że ogłoszony konkurs to triumf człowieka nad "bezdusznym" głosem syntezatora. "W głosie lektora czy lektorki jest ciepło, naturalność - słychać żywego człowieka" - powiedział.

Przez 16 lat to głos Binkowskiego słyszeli pasażerowie na dworcu kolejowym w Poznaniu. W 2012 roku system z odczytywanymi przez niego komunikatami został zastąpiony systemem z głosem syntezatora.

"Głos syntezatora w tramwajach czy autobusach nie jest naturalny; ja nie mogę tego słuchać, bo to jest po prostu niewygodne do słuchania. Lektor wykorzystywany do odczytywania komunikatów nie może mówić zbyt wysokim głosem, bo stanie się to nie do zniesienia, nie może też mówić głosem zbyt niskim - bo będzie dudnił" - powiedział.

W 2014 roku w internetowym głosowaniu na "głos" drugiej linii warszawskiego metra, mieszkańcy stolicy wybrali Macieja Gudowskiego. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych lektorów w Polsce pokonał w rywalizacji m.in. Krystynę Jandę, Danutę Stenkę czy Andrzeja Matula.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Poznań szuka głosu do tramwajów i autobusów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!