XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Pracownicy PZL Świdnik protestowali przed Pałacem Prezydenckim

Pracownicy PZL Świdnik protestowali przed Pałacem Prezydenckim
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Pod hasłem "Unieważnić przetarg" protestowali w piątek w Warszawie przed Pałacem Prezydenckim pracownicy WSK PZL Świdnik SA - firmy, której oferta w przetargu na dostawę dla wojska wielozadaniowych śmigłowców została odrzucona.

W kwietniu Ministerstwo Obrony Narodowej zakwalifikowało do etapu prób śmigłowiec H225M Caracal Airbus Helicopters (dawniej Eurocopter EC725). Dwie pozostałe oferty - PZL Świdnik i AgustaWestland ze śmigłowcem AW149 oraz konsorcjum Sikorsky Aircraft i PZL Mielec z maszyną Black Hawk - resort odrzucił, jako powód podając niespełnienie wymogów formalnych.

W przypadku śmigłowca Sikorsky Black Hawk chodziło o wersję bez uzbrojenia; jeśli chodzi o AW149, wymaganiom nie odpowiadał zaproponowany termin dostawy.

"Przyszliśmy upomnieć się o zamówienia i miejsca pracy, wzywamy do unieważnienia przetargu na dostawę śmigłowców dla polskiej armii" - mówili protestujący. Podkreślali, że ich niezadowolenie wynika zarówno z fatalnej - ich zdaniem - polityki zbrojeniowej prowadzonej przez rząd, jak i braku reakcji na nią prezydenta, który - jak podkreślali - jest zwierzchnikiem sił zbrojnych i strażnikiem konstytucji.

Wskazywali, że interesuje ich globalna polityka dotycząca zamówień publicznych w Polsce. "To polskie firmy i firmy z kapitałem zagranicznym zlokalizowane na terenie Polski powinny otrzymywać zlecenia na realizację zamówień dla polskiej armii" - mówili.

Protestujący przygotowali petycję. Delegację, jak poinformowali jej członkowie, przyjął sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Olgierd Dziekoński.

W petycji napisano, że załoga zakładu PZL Świdnik jest zaniepokojona i zbulwersowana rozstrzygnięciem przetargu na dostawę śmigłowców dla polskiej armii. Wskazano, że w Polsce jest firma, która jest zdolna zaprojektować, wyprodukować, serwisować i remontować wysokiej klasy śmigłowiec. W petycji znalazło się wezwanie do podjęcia działań zmierzających do unieważnienia przetargu.

W proteście uczestniczyły wszystkie organizacje związkowe działające w Świdniku. Obecni byli m.in. przedstawiciele Federacji Związków Zawodowych Metalowcy, NSZZ Solidarność, Związek Zawodowy Inżynierów i Techników PZL Świdnik, WZZ Sierpień 80, a także OPZZ.

Związkowcy podczas licznych wystąpień wskazywali, że chcieliby dowiedzieć się, ile procent wydatków zbrojeniowych państwa trafia do polskiego przemysłu. Oceniali, że decyzja o wyborze takiego a nie innego oferenta miała charakter czysto polityczny, a nie gospodarczy. Jak podkreślali, PZL Świdnik to 65 lat tradycji; 3,5 tys. pracowników, w tym ok. 600 inżynierów.

Na transparentach protestujących widniały hasła: "Polska uzbrojona w śmigło bezrobocia", "Unieważnić przetarg!", "Bronek mówi, że Polskę wspiera a francuskie śmigłowce wybiera", "PBK - Prezydent Wszystkich Francuzów", "Wielki przekręt śmigłowcowy z prezydentem w tle" oraz "Nie damy gajowemu odstrzelić Świdnika".

Protestujący związkowcy używali gwizdków i syren, skandowali hasło: "wielki przekręt śmigłowcowy". Wśród wznoszonych okrzyków było także: "gdzie są media?". W opinii protestujących, ich manifestacja powinna mieć znacznie większy oddźwięk w środkach masowego przekazu.

Odnosząc się do demonstracji rzecznik prasowy MON Jacek Sońta zaznaczył, że resort z uwagą śledzi działania przedstawicieli zakładów w Mielcu i Świdniku. "Jednak obawiam się, że dzisiejsza pikieta ma związek z trwającą kampanią wyborczą" - powiedział Sońta.

"Nie ma podstaw formalno-prawnych ani żadnych innych do tego, by unieważniać prowadzone obecnie postępowanie. Wojsko potrzebuje nowych śmigłowców wielozadaniowych, by móc uzyskać niezbędne mu zdolności do wykonywania zadań obrony państwa i jego obywateli. Prowadzone postępowanie, realizowane zgodnie z prawem i bez jakichkolwiek nieprawidłowości, służy właśnie temu celowi" - podkreślił rzecznik MON.

Zwrócił uwagę, że nad prawidłowością i transparentnością postępowania czuwały odpowiednie służby, które na żadnym etapie postępowania nie stwierdziły nieprawidłowości. Przypomniał też, że MON wiele razy, w tym podczas posiedzeń sejmowej i senackiej komisji obrony oraz spotkań kierownictwa resortu ze stroną związkową informowało, dlaczego nie zakwalifikowano do kolejnego etapu ofert zakładów w Świdniku i Mielcu. Resort zaprosił też przedstawiciela związkowców do udziału w testach śmigłowca.

"Szanując prawo pracowników świdnickiego zakładu do wyrażenia opinii, resort obrony narodowej podkreśla, że niezakwalifikowanie zaproponowanej przez firmę maszyny produkowanej w Świdniku do testów weryfikacyjnych było spowodowane niespełnieniem przez oferenta wymagań zapisanych w warunkach zamawiającego. Nie miało to nic wspólnego z ogólną oceną pracy tego zakładu ani zatrudnionych w nim pracowników" - podkreślił rzecznik MON. Przypomniał, że zakład w Świdniku realizuje obecnie trzy umowy dla wojska na "znaczą sumę pieniędzy".

W związku z rozstrzygnięciem przetargu na śmigłowiec wielozadaniowy dla polskiej armii posłowie PiS złożyli w ub. tygodniu do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Według PiS wymagania przetargowe mogły preferować jednego z oferentów.

Odpowiedzialny za modernizację armii wiceszef MON Czesław Mroczek komentował wtedy, że zarzuty PiS to objaw złej woli i element kampanii wyborczej. "Zachęcałem tych, którzy zostali wykluczeni, żeby się odwołali, jeżeli uważają, że decyzja była niesłuszna. Nie skorzystali z tej możliwości" - mówił Mroczek. Zapewnił, że postępowanie "od samego początku było chronione tarczą antykorupcyjną wszystkich służb, w tym żandarmerii i kontrwywiadu".

Decyzja MON dot. wyboru oferenta wywołała protesty związkowców i załóg zakładów w Mielcu i Świdniku, a także samorządowców regionów lubelskiego i podkarpackiego. Zupełnie inaczej zareagowały władze Dęblina, Łodzi i Radomia, gdzie mogą powstać inwestycje firmy Airbus Helicopters. W piątek MON opublikowało na swoich stronach internetowych list otwarty podpisany przez burmistrz Dęblina Beatę Siedlecką oraz prezydent Łodzi Hannę Zdanowską i prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego.

"Dzięki współpracy z międzynarodowym potentatem branży lotniczej wspólnie stworzymy w Polsce ponad trzy tysiące nowych miejsc pracy" - napisali samorządowcy. Podkreślili, że realizacja kontraktu będzie stanowiła impuls dla polskiej gospodarki i szansę dla polskich firm i instytucji na skorzystanie z programu offsetowego.

Jak zapowiada rząd, w Łodzi, Radomiu i Dęblinie ma powstać "Wyżyna Lotnicza". Zaczątkiem tego klastra ma być właśnie przetarg na śmigłowce.

Jeśli zakwalifikowany do testów w locie śmigłowiec H225M Caracal pomyślnie przejdzie próby, podpisanie umowy, wartej ok. 13 mld zł, ma nastąpić jeszcze w tym roku. Dostawy mają się zacząć w 2017 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracownicy PZL Świdnik protestowali przed Pałacem Prezydenckim

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!