Prezes PKP: przełomowy czas dla modernizacji dworców

Prezes PKP: przełomowy czas dla modernizacji dworców
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Lata 2009-2010 będą przełomowe dla projektów modernizacji polskich dworców kolejowych - ocenia prezes PKP Andrzej Wach, zapowiadając nowe inwestycje na wielu dworcach i zmianę sposobu zarządzania tymi obiektami.

W czwartek 23 lipca w Katowicach PKP i hiszpańska firma Neinver zawarły wartą 240 mln euro umowę na przebudowę dworca w tym mieście i kompleksowe zagospodarowanie terenu wokół niego. Prezes PKP zapowiedział kolejne tego typu projekty, realizowane zarówno ze środków prywatnych, jak i publicznych.

"Ten i przyszły rok są w tym zakresie przełomowe, bo otwierają się drzwi w zakresie kierowania środków na inwestycje dworcowe, zarówno z UE, jak i budżetu państwa. Zaawansowane są również rozmowy dotyczące zaangażowania w te projekty kapitału prywatnego" - powiedział Wach.

Zapewnił, że realizowana ze środków UE modernizacja dworców w Krakowie, Wrocławiu i Gdyni zakończy się w 2012 roku. Sześć dworców będzie przebudowanych ze środków prywatnych. Oprócz Katowic, bliskie finału są rozmowy dotyczące dworca Warszawa Zachodnia, trwają też rozmowy na temat takich projektów w Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Sopocie.

Dodatkowo 33 dworce, położone przy przeznaczonych do modernizacji liniach kolejowych, zostaną wyremontowane dzięki pieniądzom z budżetu państwa. Jak mówił minister infrastruktury Cezary Grabarczyk, rządowa strategia dla kolei zakłada, że także inwestycje dworcowe, a nie tylko te dotyczące infrastruktury kolejowej i taboru, mogą liczyć na publiczne dofinansowanie.

Minister uważa, że nowy dworzec centralny w Warszawie, którego budowa powinna rozpocząć się w 2014 r., będzie zbudowany we współpracy z partnerem prywatnym, podobnie jak dworzec w Katowicach.

W czerwcu tego roku zarząd PKP przyjął strategię modernizacji i komercjalizacji dworców kolejowych na najbliższe lata. Zakłada ona, że w kilkuletniej perspektywie wiele dworców stanie się nowoczesnymi węzłami komunikacyjnymi, wzbogaconymi o nowe usługi - handlowe, usługowe, restauracyjne itp.

W Polsce jest ponad 2,6 tys. dworców, z czego ok. 1,2 tys. czynnych. PKP jest właścicielem przeważającej większości z nich i zarazem zarządcą nieruchomości. Do końca ubiegłego roku 97 dworców przekazano w wieloletnią dzierżawę lub sprzedano samorządom.

W przygotowanym w grupie PKP planie dotyczącym dworców znalazło się 1010 czynnych obiektów. 24 z nich to ponadregionalne węzły przesiadkowe, gdzie jeżdżą m.in. pociągi międzynarodowe. 95 to węzły regionalne, 172 lokalne, a 719 to pozostałe niewielkie dworce.

PKP zamierza kontynuować proces przekazywania dworców chętnym do tego samorządom oraz szukać partnerów do modernizacji tych obiektów. Przebudowane mają mieścić zarówno część komunikacyjną, jak i komercyjną, a ich utrzymanie ma być finansowane zarówno z tzw. opłaty dworcowej (od spółek przewozowych) jak i opłaty komercyjnej (od najemców).

Środki publiczne nie mają służyć utrzymaniu dworców, a jedynie ich modernizacji. Oprócz pieniędzy z budżetu i UE mogą to być także fundusze samorządów, a także partnerów prywatnych.

Zmienić się ma również filozofia zarządzania dworcami. Opłaty dworcowe od przewoźników mają wpływać nie - jak dziś - do PKP, ale do zarządcy infrastruktury kolejowej (w przyszłym roku ma być to już podmiot niezależny od PKP - PAP), który przekaże środki zarządcy dworca.

Kolej chce, aby dworcami zarządzały powołane w tym celu spółki celowe (np. kolei czy samorządu i inwestora) albo wyłonione podmioty, w oparciu o wieloletnie kontrakty. W innych przypadkach mogą to być samorządy lub - w ostateczności - zarządca linii kolejowych, czyli spółka Polskie Linie Kolejowe; wkrótce ma ona być wydzielona z grupy PKP.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezes PKP: przełomowy czas dla modernizacji dworców

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!