Prezydent: Polska może być podstawowym partnerem Chin ws. korytarzy transportowych

Prezydent: Polska może być podstawowym partnerem Chin ws. korytarzy transportowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania we wtorek w Suzhou z chińskim premierem Li Keqiangiem wyraził nadzieję, że Polska stanie się podstawowym partnerem Chin w Europie w ramach chińskiego projektu "Jednego Pasa i Jednego Szlaku", czyli sieci korytarzy transportowych łączących Kraj Środka z UE.

Z udziałem prezydenta Dudy w Suzhou we wtorek rozpocznie się forum gospodarcze 16 państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin - "16+1". W ramach odbywającego się we wtorek i środę forum przewidziano spotkania bilateralne.

Na otwartej dla mediów części spotkania z premierem Chin prezydent Duda powiedział, że relacje polsko-chińskie i relacje państw Europy Środkowo-Wschodniej z Chinami są dla niego ogromnie ważne. "Mam nadzieję, że tworzymy właśnie wielkie podwaliny pod wspólna przyszłość nie tylko w dziedzinie wymiany gospodarczej, ale także kulturalnej i naukowej" - podkreślił.

Powiedział, że głęboko wierzy, iż Polsko-Chińskie Forum Gospodarcze, które otworzył w poniedziałek a także szczyt "16+1" przyniosą w przyszłości wielkie owoce.

"Chciałbym, aby pięć lat mojej prezydentury, które rozpoczęły się niecałe cztery miesiące temu, były okresem, który będzie także przebiegał pod znakiem wielkiej intensyfikacji tej współpracy" - dodał prezydent.

Wyraził nadzieję, że w ramach "wielkiego projektu, który Chiny realizują: +Jednego Pasa i Jednego Szlaku+, Polska stanie się ważnym, mam nadzieję podstawowym partnerem Chin w Europie". "Miejscem, z którego chińskie wpływy gospodarcze będę promieniowały na resztę Unii Europejskiej" - dodał.

Prezydent Duda powiedział, że jest pod ogromnym wrażaniem Chin: potęgi, rozwoju gospodarczego i niesamowitych zmian, które nastąpiły w tym kraju w ostatnich 25 latach. "Obserwuję to z wielkim podziwem i mam nadzieję, że tak szybki wzrost potęgi gospodarczej stanie się w krótkim czasie także udziałem Polski i całej Europy Środkowo-Wschodniej a w efekcie będzie promieniował także na resztę UE" - podkreślił.

W grupie "16+1", oprócz Chin, są: Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Słowenia, Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania i Macedonia.

Kraje "szesnastki", oprócz Polski i Rumunii, reprezentują premierzy. Prezydencki minister Krzysztof Szczerski wyjaśniał przed wyjazdem, że prezydent decyzję o obecności na szczycie "16+1" podjął na początku swojej kadencji, gdy wiele wskazywało, że spotkanie odbędzie się w trakcie wyborów parlamentarnych w Polsce lub tuż po nich. Rumunię reprezentuje szef rumuńskiej dyplomacji.

Prezydentowi w kilkudniowej wizycie w Chinach towarzyszą m.in. wiceministrowie gospodarki i spraw zagranicznych: Ilona Antoniszyn-Klik i Katarzyna Kacperczyk.

Koncepcja lądowego i morskiego nowego Jedwabnego Szlaku, czyli projektu "Jednego Pasa, Jednego Szlaku", zakłada utworzenie sieci korytarzy transportowych, które połączyłyby Chiny z krajami Unii Europejskiej.

Oznacza to budowę bądź modernizację infrastruktury transportowej - kolejowej, w tym także kolei dużych prędkości, dróg, portów lądowych i morskich oraz lotnisk, a także tworzenie infrastruktury przesyłowej (ropociągi, gazociągi) oraz telekomunikacyjnej. Koncepcja została przedstawiona po raz pierwszy przez prezydenta Chin Xi Jinpinga w 2013 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezydent: Polska może być podstawowym partnerem Chin ws. korytarzy transportowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!