Protest "S" przeciw zaniedbaniom w gospodarce morskiej

 Protest "S" przeciw zaniedbaniom w gospodarce morskiej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ok. 500 członków NSZZ "Solidarność" protestowało przeciw zaniedbaniom w gospodarce morskiej w czwartek rano przed Filharmonią Bałtycką w Gdańsku, w której odbywa się Europejska Konferencja Morska z udziałem m.in. unijnej komisarz ds. gospodarki morskiej.

Na początku w manifestacji uczestniczyło ok. 300 osób, z czasem dochodzili kolejni protestujący, w efekcie pod koniec pikiety było ich ok. 500.

Przed Filharmonią Bałtycką protestowali przedstawiciele stoczni i innych zakładów pracy związanych z gospodarką morską np. z Gdańska, Gdyni, Kołobrzegu, Świnoujścia i Szczecina oraz m.in. były szef "S" Janusz Śniadek.

Miejsce manifestacji nie było przypadkowe. W Filharmonii rozpoczęła się w czwartek Europejska Konferencja Morska, organizowana w ramach obchodów Europejskiego Dnia Morza. W spotkaniu, które odbywa się pod hasłem "Polityka morska: Przede wszystkim ludzie", biorą udział m.in. unijna komisarz ds. gospodarki morskiej i rybołówstwa Maria Damanaki, minister infrastruktury Cezary Grabarczyk oraz przedstawiciele organizacji związanych z gospodarką morską i rybołówstwem z niemal wszystkich krajów UE, a także spoza niej.

Zebranym przed Filharmonią związkowcom oraz gościom przybywającym na unijną konferencję szef pomorskiej "S" Krzysztof Dośla przypomniał niedawną likwidację Stoczni Gdynia. "Większość byłych stoczniowców zmuszona została do emigracji lub pracy na czarno. Siedem lat temu polski przemysł stoczniowy zatrudniał 28 tysięcy ludzi, dziś jest ich niecałe sześć tysięcy" - mówił.

Z kolei sekretarz polityczny Sekcji Transportu Morskiego ETF (Europejskiej Federacji Pracowników Transportu) Philippe Alfonso powiedział zgromadzonym, że cieszy się, iż widzi związkowców przed konferencją, której tematem są ludzie związani z gospodarką morską. "Jesteśmy solidarni z wami, popieramy waszą akcję protestacyjną. Związki zawodowe powinny walczyć przeciwko prywatyzacji sektora morskiego" - mówił Alfonso, zaznaczając, że jako uczestnik konferencji, postara się w jej trakcie przekazać postulaty manifestujących.

Protestujący przynieśli ze sobą tablice z nazwami nieistniejących już - zlikwidowanych bądź upadłych - polskich firm z sektora morskiego. Związkowcy mieli też transparenty z postulatami, w tym z hasłami: "Żądamy utrzymania obecnych miejsc pracy", "Dosyć cudów Donalda Tuska", "Polityka wasza, bieda nasza" czy "Stop prywatyzacji w portach". Gwizdkami i trąbkami członkowie "S" witali gości przybywających na konferencję.

Manifestującym towarzyszyła grupa bębniarzy oraz orkiestra, która co jakiś czas odgrywała marsze pogrzebowe. "Te marsze, to symbol tego, w jakim stanie jest polska gospodarka morska, symbol jej pogrzebu" - tłumaczył Dośla.

Manifestacja trwała ok. dwóch godzin. Zakończyła się, gdy wszyscy goście konferencji weszli już do Filharmonii Bałtyckiej. Na koniec pikiety związkowcy odśpiewali hymn Polski.

Wykład inauguracyjny podczas Konferencji wygłosiła unijna komisarz Damanaki. Uczestnicy spotkania rozmawiają m.in. o tym, jak zapewnić atrakcyjność miejsc pracy w sektorze morskim oraz jak promować efektywny pod względem gospodarczym transport morski w obliczu zmian klimatu.

Europejski Dzień Morza obchodzony jest 20 maja. Został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską, Parlament Europejski i Radę UE. W 2008 r. obchody odbyły się w Brukseli, w 2009 r. gospodarzem imprezy były Włochy, a w 2010 - Hiszpania. Organizację tegorocznych obchodów władze unijne powierzyły Polsce.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Protest "S" przeciw zaniedbaniom w gospodarce morskiej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!