XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Protesty europejskich kolejarzy w Brukseli

Protesty europejskich kolejarzy w Brukseli
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kolejarze z 12 państw Unii Europejskiej (nie ma wśród nich Polski) protestują w Brukseli przeciwko europejskiej polityce kolejowej, a zwłaszcza liberalizacji transportu towarowego - poinformowały związki zawodowe skupione w Europejskiej Federacji Pracowników Kolei (ETF).

Kolejarze nieprzypadkowo wybrali czwartek na dzień manifestacji. Tego dnia w Brukseli odbywa się posiedzenie ministrów transportu państw UE. Demonstranci ostrzegli, że ich protest jest wstępem do ogólnoeuropejskich strajków wiosną 2010 roku.

W demonstracji biorą udział pracownicy kolei z Belgii, Austrii, Słowenii, Francji, Luksemburga, Łotwy, Węgier, Niemiec, Włoch, Norwegii, Hiszpanii i Portugalii. Według ETF "mają wiele powodów do niezadowolenia". Podstawowy to "spadek zatrudnienia z powodu liberalizacji i restrukturyzacji sektora kolejowego", a także stale pogarszające się warunki pracy i wykorzystywanie kryzysu gospodarczego do wprowadzania jeszcze drastyczniejszych środków restrukturyzacyjnych.

Zdaniem EFT, "państwa przez dziesięciolecia zaniedbały koleje i inwestycje w infrastrukturę kolejową, a teraz nie chcą stworzyć warunków uczciwej konkurencji między środkami transportu". "Europejscy pracownicy kolei nie chcą być dłużej ofiarami takiej polityki. W dniach szczytu klimatycznego w Kopenhadze mają prawo domagać się radykalnej zmiany polityki w celu promowania kolei jako przyszłościowego środka transportu oraz ochrony zatrudnienia i warunków pracy" - powiedziała zastępca sekretarza generalnego ETF Sabine Trier.

Otwarcie rynku przewozów towarowych nastąpiło w UE w 2002 roku (dla konkurencji krajowej) oraz w 2007 (dla przewoźników zagranicznych).

Według ekspertów, w Polsce liberalizacja okazała się sukcesem. "Dziś mamy jeden z najbardziej zliberalizowanych rynków przewozów towarowych w Europie. Dzięki stworzeniu realnej konkurencji udało się zatrzymać wzrost cen wielu towarów" - powiedział niedawno PAP dyrektor Zespołu Doradców Gospodarczych TOR Adrian Furgalski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Protesty europejskich kolejarzy w Brukseli

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!