Prywatne koleje depczą po piętach PKP Cargo

Prywatne koleje depczą po piętach PKP Cargo
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

PKP Cargo co roku tracą coraz większą część polskiego rynku przewozów towarowych. I to mimo, że prywatni konkurenci wolą umacniać swoją pozycję poza granicami kraju. PKP zapowiadają obronę

W pierwszym półroczu 2007 r. spółka PKP Cargo wykonała 77,3 proc. wszystkich przewozów towarów w kraju. To o jeden punkt proc. mniej niż w ciągu całego 2006 roku - poinformowała "Rzeczpospolita".

Prywatni przewoźnicy po pierwszym półroczu 2007 r. wzięli 17,5 proc. rynku. W ubiegłym roku ich udział w polskim rynku przewozów cargo wyniósł 17 proc., biorąc pod uwagę tonokilometry (wielkość i odległość przewożonego ładunku). Jak szacują eksperci, do końca roku prywatni operatorzy przejmą jeszcze ok. 2,5 - 3 proc. rynku.

Z roku na rok spada również ilość towarów przewożonych przez PKP Cargo. W 2004 roku spółka przewiozła 156 mln ton, w 2006 r. 149 mln ton, a w ciągu dwóch kwartałów bieżącego roku 72 mln ton - to mniej niż 50 proc. masy towarów przewiezionych w 2006 roku - wylicza dziennik.

- Biorąc pod uwagę wykonywaną pracę przewozową, straciliśmy 20 proc. rynku i nie zamierzamy oddać ani procentu więcej - powiedział "Rz" Władysław Szczepkowski, prezes PKP Cargo.

Spółce może być o tyle łatwiej, że polskim prywatnym kolejom bardziej zależy w tej chwili na umacnianiu swojej pozycji za granicą. - Na innych rynkach nie spotykamy się z takimi problemami, z jakimi musimy się borykać w Polsce, np. z kłopotami z dostępem do punktów przeładunkowych - mówi Krzysztof Niemiec, członek zarządu CTL Logistics.

Udział CTL w polskim rynku przewozów towarowych w pierwszej połowie 2007 roku wyniósł 5,4 proc., to o 0,2 pkt procentowego mniej niż w całym 2006 roku. - To dlatego, że w pierwszym półroczu o ok. 60 proc. wzrosły przewozy wykonywane przez nas na zachodzie Europy i tam musieliśmy przesunąć część taboru - wyjaśnia na łamach "Rzeczpospolitej" Krzysztof Niemiec. Jednak, jak dodaje, bieżący rok zamknie na terenie Polski wynikiem podobnym lub nieco wyższym od tego, jaki spółka osiągnęła na koniec 2006 roku.

- Jeżeli chodzi o wykonaną na polskich torach pracę, nasz wynik za październik jest lepszy od styczniowego o 75 proc. - deklaruje Niemiec. Jednocześnie władze firmy chcą rozwijać działalność nie tylko w Niemczech, ale i m.in. w Austrii, Rumunii, na Węgrzech, w Holandii i Belgii czy Francji.

Rok 2007 będzie dobry dla PCC Rail. Spółka już po pierwszych sześciu miesiącach roku wywalczyła sobie kolejne 0,5 proc. rynku. W drugiej połowie roku przejęła jednak innego prywatnego przewoźnika - PTTKiGK Rybnik. Niewykluczone więc, że w grudniu dogoni, pod względem wielkości obsługiwanego rynku, największego prywatnego przewoźnika - CTL Logistics - czytamy w "Rzeczpospolitej".

PKP Cargo przygotowują się do wejścia na giełdę. Ma to nastąpić za dwa lata. Władze spółki zajęte są jej restrukturyzacją. Nie myślą o kupowaniu spółek poza granicami Polski, choć nie wykluczają tego, jeżeli pojawi się okazja. Na razie nastawiają się na współpracę z lokalnymi firmami.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prywatne koleje depczą po piętach PKP Cargo

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!