XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Przetarg na samolot szkolny dla wojska

Przetarg na samolot szkolny dla wojska
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ministerstwo Obrony Narodowej chce niebawem ogłosić przetarg na samoloty szkolenia zaawansowanego, pozwalające przygotowywać lotników do pilotowania samolotów bojowych. Wstępne Założenia Taktyczno-Techniczne (WZTT) do przetargu zostały właśnie opublikowane.

Wprowadzenie nowych samolotów szkolno-bojowych to jeden z projektów dotyczących modernizacji polskiego wojska. Przewiduje on pozyskanie szesnastu samolotów szkolno-bojowych klasy LIFT - Lead In Fighter Trainer. LIFT to samoloty służące nie tylko szkoleniu pilotów przechodzących z samolotów szkolenia początkowego na bojowe odrzutowce, takie jak F-16 i MiG-29, ale pozwalające także na loty treningowe tańsze niż odbywane na myśliwcach.

Do dostępnych obecnie samolotów klasy LIFT należą m.in. brytyjski hawk w nowej wersji AJT; koreański T-50, skonstruowany wspólnie z produkującym F-16 koncernem Lockheed Martin; włoski aermacchi M-346 i czeski aero L-159.

"Wstępne Założenia Taktyczno-Techniczne dla LIFT-ów zostały właśnie opublikowane; firmy mają możliwość zobaczenia, jakie są wymagania Sił Zbrojnych" - powiedział PAP wiceszef MON Marcin Idzik.

WZTT dla Zintegrowanego Systemu Szkolenia Personelu Lotniczego Sił Zbrojnych - poziom LIFT, z którymi zapoznała się PAP, liczą wraz z załącznikami ok. 180 stron.

Określono w nich wymagania dotyczące samolotów szkolno-bojowych - m.in. ich osiągów, zasięgu, manewrowości, systemu walki elektronicznej, konstrukcji, systemu nawigacyjnego, wyposażenia ratowniczego, systemu uzbrojenia czy wyposażenia osobistego pilota. W WZTT wskazano także wymagania dla symulatorów lotu, m.in. w zakresie wsparcia technicznego, stanowisk pilota i instruktora, systemu informatycznego czy współpracy z innymi systemami. Zawarto w nich także oczekiwania dotyczące m.in. wyposażenia obsługowo-naprawczego oraz części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

"Przedmiotem zamówienia będzie cały system - dostawa samolotów, niezbędnej infrastruktury oraz pakietu logistyczno-szkoleniowego" - wskazał wiceszef MON.

Idzik podał, że jesienią, tuż po wakacjach, planowane są negocjacje techniczne z wybranymi firmami, tak by do końca roku móc zawrzeć umowy. "Przewidujemy formę przetargu nieograniczonego wraz ewentualną dogrywką w postaci licytacji elektronicznej, jeśli firmy spełnią wszystkie nasze wymagania" - powiedział minister. Pytany przez PAP o termin dostaw 16 samolotów typu LIFT, Idzik wskazał jako graniczny rok 2015.

Samoloty szkolne polskiego wojska to obecnie turbośmigłowe PZL-130 Orlik i oblatany w roku 1960 odrzutowy TS-11 Iskra, który według planów ma zostać wycofany po 2012 roku. Po początkowym szkoleniu na tych samolotach piloci samolotów bojowych są kierowani wprost do eskadr wyposażonych w MiGi-29 lub Su-22, piloci nowych wielozadaniowych F-16 szkolą się w USA na treningowych T-38 i F-16, po czym loty treningowe wykonują już w kraju samolotami bojowymi.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przetarg na samolot szkolny dla wojska

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!