Przetarg na tabor w metrze ustawiony?

Przetarg na tabor w metrze ustawiony?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Tajne konta, łapówka i wart setki milionów złotych zakup wagonów dla warszawskiego metra. O tym wszystkim miał opowiedzieć prokuraturze Peter Vogel, tajemniczy szwajcarski bankier, w latach 70 skazany za morderstwo.

Prowadząca śledztwo wrocławska Prokuratura Apelacyjna nie ujawnia żadnych informacji na temat sprawy - informuje warszawski TVN. Prokurator Jerzy Kasiura potwierdza tylko, że toczy się śledztwo, w którym świadkiem jest Peter Vogel.

Dodaje, że nie może nawet zdradzić czego ono dotyczy. - Od razu wskazałoby to, co jest przedmiotem naszego zainteresowania - tłumaczy.

Z ustaleń dziennikarzy TVN wynika, że śledztwo dotyczy korupcji, do której miało dojść w czasie przetargu na zakup wagonów dla warszawskiego metra. Wart kilkaset milionów konkurs pod koniec lat 90. zorganizowały władze stolicy. - Vogel opowiadał mi, że została wypłacona łapówka, która następnie trafiła na konto w Coutts banku (mieści się w Zurychu, Vogel był tam członkiem zarządu) - opowiada przyjaciel i współpracownik Vogla. - Kiedy zaczęły się jego problemy w Polsce, odgrażał się, że wszystko ujawni.

Rozstrzygnięty w lipcu 1998 roku przetarg na dostawę 108 wagonów metra wartych ponad 150 milionów dolarów był wówczas największym przetargiem w Polsce. Z ramienia władz miasta nadzorował go ówczesny wiceprezydent Jerzy Lejk. Dziś jest on szefem warszawskiego metra, kilka dni temu w jego imieniu podpisał wartą ponad 4 mld złotych umowę na budowę drugiej linii metra.

Lejk nie słyszał o śledztwie, zapewnia, że niczego się nie obawia. - W tamtym przetargu wszystko było w porządku - zapewnia Lejk. Dodaje, że nie zna osobiście Petera Vogla.

Od 1998 roku jako dyrektor szwajcarskiego banku Coutts prowadził m.in. rachunki bankowe lobbysty Marka Dochnala, oskarżonego o skorumpowanie posła Andrzeja Pęczaka. Na konta w Coutts banku miały trafiać też pieniądze pochodzące m.in. z afer gospodarczych oraz korupcji. W czasie dziennikarskiego śledztwa dziennikarze TVN odkryli, że fortuny z niejednej głośnej afery trafiły do bezpiecznego skarbca banku Coutts.

W latach 70. jako Piotr Filipczyński, został skazany za morderstwo z 1971. Mimo wyroku, w trakcie przerwy w odbywaniu kary Filipczyński wyjechał za granicę i zamieszkał w Szwajcarii. Udało mu się to pomimo obowiązywania w Polsce zaostrzonego prawa stanu wojennego. Do dziś nie udało się wyjaśnić, jakie były okoliczności wyjazdu skazańca. W filmie ujawnione zostaną nieznane wcześniej fakty i dokumenty pokazujące związek Służby Bezpieczeństwa z tą sprawą.

Przez wiele lat Filipczyński robił wszystko żeby zatrzeć za sobą ślady. Oszukiwał najbliższych, okłamywał urzędy, mylił tropy. W latach 90-tych stał się wpływową postacią działającą na styku biznesu i polityki.

Polskie władze poszukiwały go listem gończym. W 1998 roku Vogel został aresztowany w Szwajcarii, trafił do polskiego aresztu. Ale wtedy jego sprawą zaczęli interesować się wpływowi politycy. Po miesiącu Vogel znalazł się na wolności i wyjechał do Szwajcarii, a niedługo potem został ułaskawiony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przetarg na tabor w metrze ustawiony?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!