XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Przewoźnicy: działania inspekcji transportu szkodzą branży

Przewoźnicy: działania inspekcji transportu szkodzą branży
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zdaniem Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Drogowego (OZPTD) działania i wypowiedzi Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego (GITD), związane z ostatnimi wypadkami polskich autokarów są niesprawiedliwe i stawiają w złym świetle branżę transportową.

Inspektorat odpowiada, że kontrolując przewoźników i informując o wykrytych nieprawidłowościach w działaniu firm przewozowych, wypełnia swoje obowiązki, bo chce zapewnić bezpieczeństwo podróżnym.

Przewoźnicy, w liście otwartym do ministra transportu Jerzego Polaczka (który sprawuje nadzór nad inspektoratem transportu drogowego), zwrócili się z prośbą o podjęcie działań zmierzających do zmiany sposobu pracy inspekcji drogowej. "Rozumiemy, że jednym z zadań Inspekcji są działania kontrolne. Po ostatnich zdarzeniach natychmiast zostały do przedsiębiorstw wysłane kontrole, powodując, w tej i tak już trudnej dla przedsiębiorcy sytuacji, dodatkowy stres" - piszą przewoźnicy w liście do ministra Polaczka.

Zdaniem transportowców wskazywanie, że nieprawidłowości najczęściej dotyczą czasu pracy kierowców i obwinianie przedsiębiorców za nieprzestrzeganie stosownych przepisów "jest już pewnym nadużyciem". "W opisywanych przypadkach czas pracy kierowców nie miał żadnego wpływu na powstałe zdarzenia" - uważa podpisany pod listem przewodniczący OZPTD, Bolesław Milewski.

Na zarzuty przewoźników odpowiedział w piśmie przesłanym w czwartek PAP rzecznik prasowy GITD Alvin Gajadhur. Jak poinformował, GITD jest zobowiązany do kontrolowania przewoźników, także w ich siedzibach.

"Nie jest naszym celem wywoływanie +psychozy strachu+ czy +medialnej nagonki+, ale informowanie społeczeństwa o stanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym" - pisze rzecznik GITD.

"W związku z powtarzającymi się tragicznymi w skutkach wypadkami z udziałem polskich autokarów, GITD zobowiązany jest z mocy ustawy do podejmowania działań kontrolnych (...) Ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa podróżnym i zapobieganie dalszym tragediom, a nie obarczanie kogokolwiek winą" - uważa Gajadhur.

Rzecznik przypomniał też, że w I półroczu br. Inspekcja Transportu Drogowego przeprowadziła blisko 88,6 tys. kontroli drogowych stwierdzając prawie 72 tys. naruszeń przepisów ustawy o transporcie drogowym. Wśród nich 62 proc. dotyczyło nieprzestrzegania przez kierowców norm czasu prowadzenia pojazdów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przewoźnicy: działania inspekcji transportu szkodzą branży

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!