Przewoźnicy zawieszają ogólnopolski protest

Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce zawiesiło do 10 lipca zapowiadaną na środę ogólnopolską akcję protestacyjną - poinformowała rzeczniczka Zrzeszenia Anna Wrona.

"Forum Transportu Drogowego, reprezentujące przewoźników drogowych z całego kraju, podpisało we wtorek porozumienie z przedstawicielami sejmowej Komisji Infrastruktury i Ministerstwem Infrastruktury. Zostało w nim zapisane 9 punktów dotyczących spraw najważniejszych obecnie dla przewoźników drogowych" - powiedziała Wrona.

Zaznaczyła jednak, że "posłowie z Komisji Infrastruktury zobowiązali się do przygotowania do 10 lipca projektu specustawy realizującej postulaty transportowców". "Jeśli nie wywiążą się z tej obietnicy, protest przewoźników zostanie wznowiony" - powiedziała rzeczniczka.

Wyjaśniła, że porozumienie dotyczy m.in. możliwości wyrejestrowywania pojazdów na czas, w którym nie są one wykorzystywane. Wyrejestrowanie pozwoliłoby na to, by przewoźnicy nie ponosili w tym czasie opłat ubezpieczeniowych związanych z przeglądami itp.

"Chcemy też, aby polski rząd odstąpił od bardzo rygorystycznych zmian związanych z czasem szkolenia kierowców. Wynosi on 280 godzin, podczas gdy minimalny wymóg unijny to tylko 140 godzin. Chcemy, by to on został przyjęty w Polsce" - powiedziała Wrona.

Inny punkt porozumienia dotyczy zasad wypłacania diet kierowcom za czas, w którym przebywają oni poza siedzibą firmy. Transportowcy chcą, by diety nie były opodatkowane tak jak normalne wynagrodzenie. Domagają się zwolnienia ich z podatku.

"Domagamy się też wyeliminowania nieuczciwej konkurencji poprzez wprowadzenie przymusu kontrolowania wykorzystywania zezwoleń na przewozy wykonywane przez Unię" - wyjaśniła PAP rzeczniczka ZMPD.

Kolejny z postulatów znajdujących się w podpisanym we wtorek porozumieniu dotyczy wprowadzenia możliwości ratalnej opłaty za winietę roczną.

Opłaty za winiety były punktem spornym między przewoźnikami a rządem już od kilku miesięcy.

W grudniu 2009 r. Ministerstwo Infrastruktury wprowadziło nowe stawki opłat. Po niecałych 4 miesiącach resort opracował projekt zmiany rozporządzenia, przewidującego kolejną podwyżkę. Przewoźnicy zaprotestowali, przypominając, że następna regulacja opłat za winiety miała mieć miejsce dopiero wtedy, gdy Ministerstwo Infrastruktury wdroży elektroniczny system poboru opłat, czyli w 2011 r.

"Sumując podwyżkę z grudnia i tę, którą rząd dziś proponuje dla nas, jest to 100-proc. wzrost kosztów korzystania z infrastruktury drogowej, z której korzystają nie tylko przewoźnicy przewożący ładunki" - mówił na konferencji prasowej 28 maja prezes ZMPD Jan Buczek.

Podkreślił wówczas, że "branża międzynarodowych przewozów drogowych pogrążona jest w głębokim kryzysie. Bez interwencji państwa nieuchronnie nastąpi upadek wielu przedsiębiorstw, co oznacza wzrost bezrobocia w naszym kraju".

W ciągu ubiegłego roku przewoźnicy podejmowali wiele akcji protestacyjnych przeciwko rosnącym opłatom za winiety. W czerwcu kilkadziesiąt tysięcy przewoźników protestowało niemal w całej Polsce. Zatrzymywali swoje pojazdy na poboczach dróg albo jeździli z prędkością ok. 20 km/h.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przewoźnicy zawieszają ogólnopolski protest

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!