Przewozy Regionalne i PKP SA porozumiały się ws. zadłużenia

Przewozy Regionalne i PKP SA porozumiały się ws. zadłużenia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

PKP SA i Przewozy Regionalne porozumiały się w sprawie spłaty zadłużenia samorządowej spółki - poinformował we wtorek rzecznik PKP SA Michał Wrzosek. Zawiera ono warunki i terminy spłat przez Przewozy Regionalne długów i bieżących zobowiązań.

Zawarcie porozumienia oznacza, że spółki ustaliły między sobą zasady spłaty długów, jakie Przewozy Regionalne miały w PKP SA. Firmy pracowały nad nim od kilku miesięcy. Jak szacował w listopadzie 2009 r. prezes Grupy PKP Andrzej Wach, Przewozy Regionalne były winne spółkom Grupy PKP 290 mln zł; największe zobowiązania miały wobec PKP Intercity - 127 mln zł.

"Do tej pory zadłużenie Przewozów Regionalnych wobec samej tylko spółki PKP SA urosło do 56 mln zł" - powiedział we wtorek PAP Wrzosek.

Dodał, że zawarte we wtorek porozumienie jest trzecią umową ze spółkami Grupy PKP w sprawie spłaty zobowiązań samorządowej spółki. Wcześniej Przewozy Regionalne porozumiały się z PKP Intercity i PKP Energetyka. Jak powiedział Wrzosek nie ma jeszcze porozumienia z PKP Polskie Linie Kolejowe. Zawarcie porozumienia z PKP SA oznacza, że Przewozy Regionalne nie mają podstaw do likwidowania swoich kas na dworcach kolejowych.

Takie ryzyko zaistniało, gdy PKP SA wymówiły od 1 marca Przewozom Regionalnym umowę na dzierżawę ok. 700 kas biletowych. PKP SA podały, że Przewozy Regionalne jako jedyny z ośmiu kolejowych przewoźników pasażerskich nie regulują stawek czynszu za najem i dzierżawę wykorzystywanych przez siebie kas, pomieszczeń technicznych i socjalnych itp. na dworcach kolejowych.

"PKP SA wymówiły nam umowę w grudniu, później kilkakrotnie zawieszały to wymówienie, aż w końcu dostaliśmy informację, że od początku marca umowa wygasa" - powiedział rzecznik Przewozów Regionalnych Piotr Olszewski.

Dodał, że niezależnie od nieporozumień z PKP SA w sprawie kas, Przewozy Regionalne inwestują w przenośne terminale dla konduktorów, by pasażerowie mogli kupować, bilety w pociągach. "Do końca marca takie terminale będą we wszystkich naszych pociągach" - zapewnił Olszewski.

Przewozy Regionalne od grudnia 2008 r. należą do samorządów 16 województw, co wiązało się z wyjściem spółki z Grupy PKP. To największy przewoźnik pasażerski w Polsce.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przewozy Regionalne i PKP SA porozumiały się ws. zadłużenia

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!