Pył wulkaniczny nadal paraliżuje europejskie niebo

Pył wulkaniczny nadal paraliżuje europejskie niebo
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Belgia, Wielka Brytania, Francja, Dania i Niemcy utrzymały zamknięcie przestrzeni powietrznej ze względu na ryzyko, jakie stanowi chmura pyłu wulkanicznego znad Islandii. Z kolei zmiany pogody sprawiły, że Litwa mogła otworzyć w niedzielę wieczorem swoją przestrzeń powietrzną. Również Rumunia, Węgry, Bułgaria, Słowacja, Czechy, Finlandia i Szwecja otwierają część lotnisk.

Z powodu chmury pyłu wulkanicznego znad Islandii zdecydowana większość lotnisk we Francji, w tym paryskie, będzie zamknięta co najmniej do wtorku rano - podała w poniedziałek po południu Naczelna Dyrekcja Lotnictwa Cywilnego (DGAC). Działają tylko terminale na południu kraju. W ten sposób francuskie władze lotnicze po raz kolejny przedłużyły trwającą już od kilku dni blokadę ruchu lotniczego w kraju. Podobną decyzję podjęły też w poniedziałek po południu odpowiednie władze duńskie. Dopuściły one ruch lotniczy jedynie na wysokości powyżej 11 tys. metrów.

Przestrzeń powietrzna nad Wielką Brytanią pozostanie zamknięta do godz. 1 w nocy we wtorek czasu lokalnego (2 w nocy czasu polskiego) - poinformowały władze urzędu ds. lotnictwa (NATS).

Podobnie przestrzeń powietrzna Belgii pozostanie zamknięta do godz. 20 w poniedziałek z powodu chmury pyłów wulkanicznych znad Islandii - podał rzecznik resortu ds. mobilności Jan Pauwels.

W zależności od warunków pogodowych belgijskie linie będą mogły przeprowadzać loty bez pasażerów - dodał rzecznik.

Dodał, że co sześć godzin w resorcie ds. mobilności odbywają się spotkania, na których oceniana jest sytuacja stosownie do bieżących wiadomości meteorologicznych.

Również w Niemczech przestrzeń powietrzna pozostanie zamknięta do godziny 2 nad ranem we wtorek. Decyzja ta może ulec zmianie po przeanalizowaniu danych, jakie zbierze specjalny samolot do zbadania chmury pyłu, pochodzącej z erupcji islandzkiego wulkanu.

Samolot ten ma wystartować w poniedziałek po południu z Niemieckiego Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki w Oberpfaffenhofen koło Monachium. Według rzeczniczki Centrum Miriam Kamin, start odbędzie się najpóźniej o godzinie 18., a lot potrwa od dwóch do trzech godzin.

Ponownie zamknięta została również w poniedziałek rano o godz. 9 przestrzeń powietrzna na północy Włoch z powodu chmury pyłów wulkanicznych.

Władze włoskiego lotnictwa cywilnego wyjaśniły, że najnowsze biuletyny meteorologiczne zmusiły je do podjęcia decyzji o zatrzymaniu lotów samolotów na północy co najmniej do godz. 20.

Przestrzeń powietrzna w tej części kraju otwarta była zaledwie przez dwie godziny, między godzinami 7 a 9 rano.

Z kolei przestrzeń powietrzna nad Litwą została w niedzielę wieczorem w pełni otwarta dla samolotów przylatujących i odlatujących - podała w poniedziałek agencja prasowa krajów bałtyckich BNS.

Zmiany pogody sprawiły, że chmura pyłów wulkanicznych znad Islandii znikła całkowicie z obszaru nad Litwą - potwierdził Algimantas Rascius, szef państwowej agencji ruchu lotniczego Litwy Oro Navigacija.

Rumunia otworzyła w poniedziałek o godz. 8 czasu polskiego lotniska w Timisoarze i Aradzie, a o godz. 14 otworzy porty w Bukareszcie. Finlandia otworzyła porty w Turku i Tampere między godzinami 11 i 17. Szwecja częściowo otworzyła lotnisko w Sztokholmie.

Rumunia może otworzyć całą swoją przestrzeń powietrzną we wtorek - zapowiedział premier Emil Boc. "Są powody, by od wtorku rano otworzyć wszystkie lotniska" - powiedział. Oba bukaresztańskie lotniska były zamknięte przez dwa dni.

Sztokholmskie lotnisko Arlanda jest otwarte dla lotów na północ i zachód od stolicy. Przestrzeń powietrzna w południowej Szwecji, poniżej Sztokholmu, nadal jest zamknięta. Dalsze decyzje zapadną w poniedziałek.

W Finlandii porty w Turku i Tampere, leżące w południowo-zachodniej części kraju, są otwarte.

W niedzielę nad ranem władze Finlandii zapowiadały, że przestrzeń powietrzna pozostanie zamknięta do poniedziałku do godz. 17 czasu polskiego. Samoloty fińskiego przewoźnika Finnair nie wykonywały żadnych lotów od czwartku.

Również przestrzeń powietrzna Republiki Czeskiej i jej lotniska zostaną w poniedziałek w południe ponownie otwarte po trzydniowej przerwie dla dużych samolotów pasażerskich - poinformował rzecznik czeskiego Zarządu Ruchu Lotniczego Richard Klima. Według niego, jest to decyzja tymczasowa, która będzie obowiązywać przez 48 godzin.

Z kolei Słowacja całkowicie otworzyła wschodnią część swej przestrzeni powietrznej, a loty nad pozostałym terytorium państwa dozwolone są na wysokościach powyżej 7500 metrów - poinformował w poniedziałek słowacki Urząd Lotniczy. Oznacza to, że czynne są lotniska w Koszycach i Popradzie, natomiast port lotniczy w Bratysławie jest nadal zamknięty.

Bułgaria otworzyła południowo-zachodnia część przestrzeni powietrznej oraz trzy lotniska - w Sofii, Płowdiwie i Burgas - poinformowało Ministerstwo Transportu. Decyzja ta obowiązuje do godziny 21.30 czasu miejscowego (20.30 w Polsce).

Zamknięte pozostaje niebo nad północno-wschodnią częścią kraju oraz porty lotnicze w Warnie i Gornej Oriachowicy.

Z kolei Węgry otworzyły od godziny 12 w poniedziałek po trzech dniach przerwy spowodowanej groźbą pyłów wulkanicznych całą przestrzeń powietrzną - poinformował zarząd kontroli ruchu lotniczego HungaroControl na swej stronie internetowej.

Loty z największego portu lotniczego kraju Ferihegy pod Budapesztem zostały wznowione - powiedział rzecznik prasowy HungaroControl.

Zakaz lotów nad Węgrami obowiązywał od godziny 19 w piątek. Odwołano w tym czasie 700 rejsów, w tym 150 narodowego przewoźnika Malev.

Unosząca się nad Europą chmura pyłu wulkanicznego znad Islandii utrudnia powrót kraju około stu tysiącom niemieckich turystów, spędzających zorganizowane urlopy za granicą - poinformowało w poniedziałek MSZ w Berlinie.

Szacunki takie przedstawiły działające w Niemczech biura turystyczne. Rzecznik MSZ Andreas Paeschke zastrzegł, że dane należy traktować z ostrożnością.

Minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle zmobilizował niemieckie placówki dyplomatyczne i konsularne na świecie, by pomoc uziemionym turystom traktowały w sposób priorytetowy.

Z kolei obcokrajowcom, którzy utknęli w drodze na lotniskach w Niemczech, policja federalna wydaje wizy, aby mogli opuścić strefę transferową lotnisk. Do poniedziałku rano wydano 1600 takich wiz. W miniony weekend w strefie transferowej największego niemieckiego lotniska we Frankfurcie nad Menem przebywały setki pasażerów, oczekujących na przesiadkę. Nie mogą oni opuścić tej strefy, jeśli nie mają wizy obszaru Schengen.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!