Radom bez szans na lotnisko cywilne

Radom bez szans na lotnisko cywilne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisja Europejska ostrzega: Nie ma co liczyć na unijne pieniądze, skoro powstaje popierane przez rząd lotnisko pod Kielcami. Nad rezygnacją z finansowania portu lotniczego w Radomiu zaczął się zastanawiać marszałek Mazowsza

Stanowisko Komisji Europejskiej zaprezentował jej przedstawiciel podczas negocjacji z zarządem województwa w sprawie Regionalnego Programu Operacyjnego. Poinformował, że Bruksela jest przeciwna dofinansowaniu budowy regionalnych portów lotniczych na Mazowszu, skoro polski rząd planuje tutaj budowę nowego lotniska centralnego - pisze "Gazeta Wyborcza".

Jak relacjonuje przebieg negocjacji Piotr Szprendałowicz, członek zarządu Mazowsza, wyjaśniono, że centralne lotnisko jest tylko rozważaną ewentualnością, a nie już planowaną inwestycją. Ostatecznie przyjęto zapis, że na dofinansowanie może liczyć co najmniej jedno mazowieckie lotnisko, bez wskazania konkretnej lokalizacji. A o unijne pieniądze na utworzenie portów lotniczych na Mazowszu zabiega oprócz Radomia także Sochaczew, Mińsk Mazowiecki i Modlin.

Ale stanowisko Komisji Europejskiej, a także to, że Port Lotniczy Radom pominięto przy podziale pieniędzy z rezerwy celowej budżetowej (dofinansowanie dostało 11 lotnisk, w tym podkieleckie Obice) spowodowały, że pod znakiem zapytania stanęło finansowe zaangażowanie w inwestycję marszałka województwa.

Władze Mazowsza podczas ostatniego spotkania zasugerowały prezydentowi Radomia, że raczej powinien liczyć już tylko na inwestorów prywatnych. Mimo że wcześniej marszałek deklarował wejście ze sporym kapitałem do spółki Port Lotniczy Radom, na podobnych zasadach jak w Modlinie i Sochaczewie. Radomscy radni w konsekwencji tych deklaracji zdecydowali się dokapitalizować spółkę kwotą 12 mln zł. I by zrealizować tę uchwałę, miasto będzie musiało zaciągnąć kredyt.

Ostatecznie Piotr Szprendałowicz przedstawił kompromisowe rozwiązanie. Zaproponował, aby zawrzeć porozumienie, że Mazowsze deklaruje przystąpienie kapitałowe do spółki z chwilą, gdy gmina znajdzie inwestora. Mając taki dokument, gminie łatwiej będzie szukać zainteresowanych wejściem do spółki. Projekt porozumienia ma trafić pod obrady sejmiku Mazowsza na początku września.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Radom bez szans na lotnisko cywilne

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!