XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Radom stawia na rozwój portu lotniczego

Radom stawia na rozwój portu lotniczego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rozwój lotniska i emisję akcji spółki Port Lotniczy Radom zapowiedział prezydent Radomia Radosław Witkowski. Spółka potrzebuje ok. 100 mln zł na inwestycje, m.in. przebudowę i wydłużenie pasa startowego oraz budowę systemu precyzyjnego lądowania ILS.

Przyszłość radomskiego lotniska była jednym z najważniejszych tematów poniedziałkowej sesji rady miejskiej. Prezydent Radomia jasno zadeklarował, że - mimo dotychczasowych problemów radomskiego portu lotniczego - miasto nadal będzie wspierać jego rozwój.

Witkowski podkreślił, że o przyszłości lotniska zdecydowało podpisanie umowy z liniami lotniczymi SprintAir, które od 18 kwietnia uruchomią loty pasażerskie z Radomia do: Berlina, Pragi, Wrocławia i Gdańska. Te połączenia lotnicze - jak zaznaczył prezydent - powinny być atrakcyjne dla mieszkańców regionu radomskiego. Wykazała to analiza, którą na zlecenie Portu Lotniczego Radom (PLR) przygotowała brytyjska firma ASM zajmująca się analizą rynku lotniczego. Na liście najbardziej pożądanych przez mieszkańców Radomia i okolic kierunków znalazły się też m.in. Londyn, Dublin i Bruksela. "Mam nadzieję, że następnym krokiem będzie uzupełnienie siatki połączeń o loty z Radomia na Wyspy Brytyjskie. Na ten temat prowadzone są rozmowy z innymi przewoźnikami" - zaznaczył Witkowski.

Prezydent zaznaczył, że aby lotnisko się rozwijało, konieczne są dalsze inwestycje, m.in. przebudowa i wydłużenie pasa startowego. "Jesteśmy gotowi w połowie roku przeprowadzić emisję nowych akcji spółki. Zaoferujemy je inwestorowi, z którym razem będziemy chcieli rozwijać radomski port lotniczy" - dodał.

Ponieważ radomskie lotnisko jest współużytkowane przez wojsko, Witkowski liczy i na to, że część zadań sfinansuje Ministerstwo Obrony Narodowej.

Radomskie lotnisko jest jedynym spośród 15 portów lotniczych użytku publicznego w Polsce, które powstało bez wsparcia unijnego. Miasto zainwestowało w jego powstanie ponad 90 mln zł. Zgodnie z założeniami przyjętymi w biznesplanie Port Lotniczy Radom wygeneruje dodatni wynik dopiero w 2025 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Radom stawia na rozwój portu lotniczego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!