Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Raport DHV o obwodnicy Augustowa wymaga uzupełnienia

Autor: PAP
19-05-2009 21:20

Raport oddziaływania na środowisko obwodnicy Augustowa, przygotowany przez firmę DHV wymaga uzupełnienia. Nie ma w nim m.in. informacji o tzw. kosztach społecznych tego przedsięwzięcia - uznała we wtorek w Białymstoku Regionalna Komisja ds. Ocen Oddziaływania na Środowisko, która oceniała raport.

Jak poinformował PAP dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Białymstoku dr Lech Magrel, RDOŚ wystąpi w związku z tym do inwestora - Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w Białymstoku o uzupełnienie tego raportu.
DHV przygotowywała raport na zlecenie GDDKiA. Wskazuje on jako najlepszy dla środowiska wariant obwodnicy przez Raczki.

RDOŚ na podstawie raportu DHV ma wydać decyzję środowiskową z ustaleniem lokalizacji obwodnicy. Dokument jest potrzebny do uzyskania przez inwestora pozwolenia na budowę.

Magrel zaznaczył, że konieczność uzupełnienia dokumentu nie powinna wpłynąć na opóźnienie wydania decyzji środowiskowej, gdyż zakładany na początku termin jej wydania uwzględniał ewentualność uzupełnień. Decyzja ma być wydana w lipcu.

Regionalna Komisja ds. Ocen Oddziaływania na Środowisko wskazała w swoim stanowisku kilkanaście różnych uwag do raportu DHV Polska sp. z o.o. Uznała, że brakuje między innymi "dogłębnej analizy aspektów społecznych, tj. oddziaływania na zdrowie i życie ludzi" oraz opisanych kwestii koniecznych wysiedleń czy podziału działek rolnych. Komisja oceniła też, że brakuje analizy przyszłych potencjalnych konfliktów społecznych, które są istotne ze względu na ewentualne protesty mieszkańców.

Komisja zwróciła też m.in. uwagę, że w raporcie brakuje "jednoznacznego" uzasadnienia wybranego wariantu przebiegu obwodnicy podanego w sposób - jak to określono - "jasny i klarowny". Według komisji, nie można też jednoznacznie ocenić, czy forma raportu spełnia wymogi ustawy o udostępnianiu informacji o
środowisku i jego ochronie. Oceniono też m.in., że nie ma podanych w raporcie wystarczających argumentów na to, że inwestycja nie będzie miała oddziaływania transgranicznego, choć jednocześnie wskazano, że Puszcza Augustowska jest ważnym korytarzem ekologicznym dla migracji zwierząt w skali Europy środkowej.

Komisja miała też zarzuty co do metod rozwiązywania kwestii dotyczących gospodarki wodno-ściekowej. W jej ocenie niewystarczające są także kwestie oddziaływania inwestycji w razie wystąpienia poważnych zdarzeń na drodze.

Na początku maja pozytywnie o raporcie DHV wypowiedziała się Regionalna Rada Ochrony Przyrody. Rada, którą o opinię poprosił dyrektor RDOŚ uznała, że omawiany w raporcie zakres oddziaływania inwestycji na środowisko "jest dobrze opracowany i jest solidną podstawą do wydania decyzji środowiskowej". Rada nie odnosiła się do wariantów przebiegu.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

31 935 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

720 471 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 936 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP