XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Raport: NATO zwiększa wydatki na obronność, ale wciąż poniżej celu

Raport: NATO zwiększa wydatki na obronność, ale wciąż poniżej celu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W 2016 roku europejskie kraje NATO i Kanada zwiększyły wydatki na obronność o 3,8 proc., co daje kwotę 10 mld euro - wynika z rocznego raportu sekretarza generalnego Sojuszu Jensa Stoltenberga. Wydają jednak na ten cel dużo mniej niż założone 2 proc. PKB.

Według opublikowanego w poniedziałek raportu zobowiązanie do przeznaczania co najmniej 2 proc. PKB na obronność spełniało w 2016 roku tylko pięć krajów Sojuszu: Stany Zjednoczone (3,61 proc.), Grecja (2,36 proc.), Estonia (2,18 proc.), Wielka Brytania (2,17 proc.) i Polska (2,01 proc.).

Jak poinformował Stoltenberg, w tym roku do państw spełniających to zobowiązanie zamierza dołączyć Rumunia, a w 2018 roku - Litwa i Łotwa.

Cel zwiększenia nakładów na obronę do 2 proc. PKB kraje Sojuszu Północnoatlantyckiego postawiły sobie na szczycie w Walii w 2014 roku i dały dekadę na jego spełnienie. W 2015 roku po raz pierwszy od wielu lat udało się powstrzymać spadek nakładów na obronność, zaś w 2016 roku aż 23 kraje Sojuszu zwiększyły swe realne wydatki na ten cel. Biorąc jednak pod uwagę udział wydatków na obronność w PKB, wzrost nastąpił w 16 państwach Sojuszu - wskazano w raporcie.

Według raportu w ubiegłym roku wszystkie europejskie państwa NATO wydały na obronność 1,47 proc. PKB; dla całego Sojuszu udział ten wynosił 2,43 proc. PKB.

Na szczycie w Walii kraje NATO uzgodniły też, że przynajmniej 20 proc. ich budżetów na obronność trafiać będzie na inwestycje w sprzęt i modernizację sił zbrojnych. Według raportu w 2016 roku cel ten spełniło dziesięć państw NATO, w tym Polska z wydatkami inwestycyjnymi sięgającymi 25,79 proc.

Stany Zjednoczone od lat domagają się od europejskich sojuszników zwiększenia udziału w finansowaniu Sojuszu i sprawiedliwego podziału obciążeń. Bardzo zdecydowanie sprawę tę postawił nowy prezydent USA Donald Trump, który jeszcze podczas kampanii wyborczej mówił o ponoszonych przez Stany Zjednoczone ogromnych kosztach ochrony innych państw i uznał NATO za "przestarzałe".

Podczas lutowej wizyty w Brukseli wiceprezydent USA Mike Pence ogłosił, że Waszyngton oczekuje od członków NATO rzeczywistego postępu w tej sprawie do końca 2017 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport: NATO zwiększa wydatki na obronność, ale wciąż poniżej celu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!