XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Referendum w zakładach zbrojeniowych

Referendum w zakładach zbrojeniowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Od środy do najbliższego piątku potrwa referendum w zakładach zbrojeniowych i lotniczych w całej Polsce. Załogi odpowiedzą na pytanie, czy są za podjęciem akcji strajkowej w obronie miejsc pracy.

Jak powiedział PAP w środę przewodniczący Sekcji Krajowej Przemysłu Zbrojeniowego NSZZ "Solidarność" Stanisław Głowacki, powodem przeprowadzenia referendum jest brak konkretnych decyzji ze strony rządu.

- Prowadzone przez nas rozmowy z przedstawicielami rządu nie przyniosły dotychczas rezultatów. W związku z tym realizujemy swoją strategię działania - dodał.

Głowacki, który jest jednocześnie szefem "S" w skarżyskim "Mesko" (Świętokrzyskie) zaznaczył, że związkowcy cały czas będą uczestniczyć w rozmowach z rządem, z nadzieją, że wkrótce przyjęte zostaną ustalenia i nie dojdzie do akcji protestacyjnej.

Zdaniem przewodniczącego "S" w zakładzie WSK PZL Rzeszów Romana Jakima, związkowcy oczekują od rządu m.in. utrzymania kontraktów, które zostały już podpisane.

- Chcemy także uczciwego podzielenia cięć, które dotknęły zbrojeniówkę, pomiędzy zakłady zbrojeniowe, lotnicze i naprawcze. Cięcia dotknęły jednych bardziej, a innych mniej. Poza tym domagamy się także programu osłonowego dla zwalnianych - mówił Jakim.

Wyniki referendum mają być znane w piątek po godz. 14. Pracownicy zakładów, w których obecnie trwa przestój - m.in. w Radomiu i Nowej Dębie - odpowiedzą na pytania referendalne po 20 kwietnia.

Związkowcy z przemysłu zbrojeniowego manifestowali na ulicach Warszawy 6 marca. Protest, organizowany w ramach kampanii "Solidarność na kryzys", miał zwrócić uwagę na fakt drastycznych - jak podaje "S" - cięć zamówień w branży zbrojeniowej, zatrudniającej ok. 40 tys. pracowników.

W tegorocznym budżecie Ministerstwa Obrony Narodowej, w związku z kryzysem gospodarczym, cięcia wyniosły niespełna 2 mld zł. Budżet planowany był na poziomie blisko 25 mld zł; z tego na wydatki osobowe - 7,2 mld zł; emerytury i renty - 5,1 mld zł; centralne plany rzeczowe - 7,2 mld zł; pozostałe wydatki bieżące - 4,8 mld zł.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Referendum w zakładach zbrojeniowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!