XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rekrutacja pracowników do fabryki serwisowania silników lotniczych

Xeos, spółka joint venture zawiązana przez GE Aviation i Lufthansa Technik, rozpoczęła rekrutację pracowników do fabryki serwisowania silników lotniczych, która powstanie w Środzie Śląskiej. Firma zamierza otworzyć również centrum szkoleń dla pracowników.

Zobacz także: Megainwestycja lotnicza na Dolnym Śląsku. Lufthansa i GE zainwestują 250 mln euro w Środzie Śląskiej

Fabryka zlokalizowana na terenach Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Środzie Śląskiej (Dolnośląskie) ma rozpocząć pracę we wrześniu 2018 r. Xeos w budowę zakładu zainwestuje 250 mln euro.

"Do 2023 r. w fabryce znajdzie pracę około 600 osób" - powiedział we wtorek podczas konferencji poświęconej innowacyjnym inwestycjom na Dolnym Śląsku dyrektor zarządzający Xeos Thomas Boettger.

Boettger poinformował, że proces rekrutacji pracowników już ruszył. Na początek firma zatrudni 120 osób - przede wszystkim inżynierów. "Będą oni dodatkowo kształceni w centrum szkoleń, które zamierzamy otworzyć w okolicach Wrocławiu. W uruchomienie tego centrum zainwestujemy 15 mln euro" - powiedział.

Inwestor zamierza współpracować z uczelniami wyższymi, przede wszystkim z Politechniką Wrocławską.

Przedstawiciele Xeos poinformowali, że inwestycja w Środzie Śląskiej będzie przebiegać dwuetapowo. W ciągu pierwszych dwóch lat powstaną główne budynki biurowe i techniczno-operacyjne. Drugie etap, który ma się zakończyć w 2020 r., to budowa specjalistycznej komory do testowania silników samolotowych.

Głównym przeznaczeniem zakładu będzie serwisowanie silników typu GEnX 2B, a w kolejnych latach również typu GE 9X, stosowanych w silnikach samolotów Boeing 747-8 oraz 777-X. Aktualnie w komercyjnym użyciu działa ponad 400 silników GEnX 2B. Od 2021 roku do zakładu trafiać będą też silniki GE 9X. Choć formalny proces ich certyfikacji zakończy się w 2018 roku, to operatorzy z całego świata zamówili już ponad 700 sztuk.

Przedstawiciele Xeos zapewniali we wtorek, że inwestycja będzie spełniać wszelki normy ekologiczne, w tym przede wszystkim te dotyczące poziomu hałasu. Tymczasem przed budynkiem Politechniki Wrocławskiej, gdzie odbywała się konferencja z udziałem przedstawicieli Xeos, kilkanaście osób z gminy Środa Śląska protestowało przeciwko tej inwestycji. Ich zdaniem budowa zakładu pociągnie za sobą negatywne skutki dla środowiska.

Wiceprezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej Ewa Kaucz podkreśliła, że oprócz miejsc pracy, profitem dużych inwestycji, taki jak planowana przez Xeos, są również wpływy z podatków dochodowych, które będą płacić pracownicy. "To przekłada się na budżety gmin. Większe wpływy to więcej inwestycji w infrastrukturę, wzrost nakładów na edukację czy opiekę społeczną" - powiedziała.

Wiceprezes dodała, że każde miejsce pracy tworzone w zakładach stosujących zaawansowane technologie generuje dodatkowo pięć miejsc pracy poza fabryką. "Inwestycja przekłada się na rozwój całego regionu. Ta fabryka będzie potrzebowała podwykonawców z różnych dziedzin" - powiedziała Kaucz.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rekrutacja pracowników do fabryki serwisowania silników lotniczych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!