XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Resort transportu chce poprawić bezpieczeństwo na drogach

Resort transportu chce poprawić bezpieczeństwo na drogach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach zakłada projekt ustawy o dopuszczeniu pojazdów do ruchu, przygotowany w resorcie transportu.

Przewiduje on m.in. zmianę organizacji nadzoru nad stacjami kontroli pojazdów i powołanie Centrum Homologacji Pojazdów.

Obecnie nadzór nad stacjami kontroli pojazdów, które prowadzą badania techniczne samochodów decydujące o dopuszczeniu ich do ruchu, sprawują starostowie. Mogą oni korzystać z pomocy ekspertów Transportowego Dozoru Technicznego (TDT), działającego przy resorcie transportu.

Zdaniem dyrektora Departamentu Dróg i Transportu Drogowego w resorcie transportu Andrzeja Bogdanowicza, nadzór starostów nad stacjami jest jednak "niewystarczający i nieskuteczny". Rzadko też korzystają oni z pomocy ekspertów TDT - zauważył dyrektor.

Zgodnie z projektem nowej ustawy, starostowie i TDT będą nadzorować stacje równolegle. TDT nie będzie musiał, jak dotychczas, uprzedzać starostów o kontroli. "Negatywna kontrola będzie podstawą do zawieszenia działalności stacji" - wyjaśnił dyrektor.

Bogdanowicz poinformował też, że obecnie nie ma żadnych sankcji karnych wobec źle działających stacji oraz diagnostów, badających pojazdy. Są tylko sankcje administracyjne, czyli cofnięcie uprawnienia do prowadzenia stacji. Przygotowany w resorcie transportu projekt - jak podkreślił - wprowadza kary w wysokości do 50 tys. zł dla prowadzących stacje i do 5 tys. zł dla diagnostów.

Nowe przepisy przewidują także, że zostanie powołane Centrum Homologacji Pojazdów, które będzie wydawać świadectwa umożliwiające wprowadzenie pojazdu do obrotu. Dotychczas władzę homologacyjną sprawował minister transportu. Zgodnie z projektem, będzie on nadzorował Centrum.

Jak poinformował rzecznik prasowy Głównego Inspektora Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, od stycznia do czerwca br. wojewódzkie inspektoraty transportu drogowego skontrolowały 88 tys. 585 pojazdów (autokary, busy, ciężarówki, taksówki), zatrzymując 4 tys. 673 dowody rejestracyjne niesprawnych pojazdów.

Gajadhur wyjaśnił, że w przypadku autokarów i ciężarówek kontrolerzy stwierdzają m.in. nieprawidłowy stan ogumienia, oświetlenia, wadliwy układ hamulcowy i kierowniczy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Resort transportu chce poprawić bezpieczeństwo na drogach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!