Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Resort transportu opublikował wstępne wyniki kontroli w ULC

Autor: PAP
16-10-2012 21:36

Brak systemowego podejścia do wydawania koncesji przewoźnikom lotniczym, uchybienia w organizacji pracy Urzędu Lotnictwa Cywilnego, luki w procedurach - to najważniejsze wnioski z "Projektu wystąpienia pokontrolnego" resortu transportu w ULC.

Wnioski zostały opublikowane we wtorek na stronie internetowej ministerstwa transportu.
Jak poinformowano, od 20 sierpnia br. do 14 września br. kontrolerzy resortu transportu przeprowadzili w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego doraźną kontrolę dotyczącą koncesji na podjęcie i wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie przewozu lotniczego. Kontrolą objęto okres od 2010 r. do 20 sierpnia 2012 r.

W "Projekcie wystąpienia pokontrolnego" przypomniano, że prezes ULC udziela koncesji na podjęcie i wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie przewozu lotniczego na podstawie przepisów unijnych oraz ustawy Prawo lotnicze. Zgodnie z zapisami Prawa lotniczego szef ULC m.in. udziela koncesji, odmawia jej udzielenia, zmienia ją, zawiesza ją na czas określony, wydaje koncesję tymczasową oraz cofa koncesję.

"Wyniki kontroli wskazują na występowanie nieprawidłowości i uchybień w badanym obszarze, których kierownictwo ULC nie dostrzegało. Ocenę powyższą uzasadniają ustalenia w zakresie przyjętej organizacji pracy, stwierdzone luki w procedurach, nieskuteczność działań podejmowanych przez ULC wobec podmiotów wykonujących lotniczą działalność gospodarczą, brak systemowego podejścia do procesu wydawania koncesji" - czytamy w dokumencie.

Z "Projektu wystąpienia pokontrolnego" wynika, że we wszystkich poddanych kontroli postępowaniach stwierdzono niezachowanie należytej staranności w dokumentowaniu czynności mających znaczenie dla toku postępowania. "W wielu przypadkach dokumentacja wytypowanych do kontroli postępowań w procesie udzielenia koncesji była niekompletna. Stwierdzono brak dokumentowania wezwań do uzupełnienia wniosku bądź udzielenia dodatkowych wyjaśnień drogą telefoniczną lub w wyniku spotkań z przedstawicielami wnioskodawców" - ustalili kontrolerzy.

Stwierdzono też liczne uchybienia w wybranej do kontroli dokumentacji postępowań, takie jak: brak żądania potwierdzenia kopii dokumentu za zgodność z oryginałem, brak potwierdzeń odbioru decyzji koncesji. "Koncesja wydawana była także w przypadku, gdy Urząd występował o wyjaśnienie dotyczące źródeł finansowania do przedsiębiorcy i takiego wyjaśnienia nie otrzymał" - stwierdzili kontrolerzy.

Jak podano, procedury dotyczące m.in. wydawania, zmian oraz monitorowania warunków niezbędnych do utrzymania koncesji przez przewoźników lotniczych nie były aktualizowane i nie uwzględniały zmian z ustawy Prawo lotnicze.

Poinformowano, że od 1 stycznia 2010 r. do chwili rozpoczęcia kontroli, czyli do 20 sierpnia br. koncesję na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie przewozu lotniczego posiadały 24 podmioty. W kontrolowanym okresie wydano 11 koncesji. Kontrolą objęto siedem postępowań o udzielenie koncesji.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

31 935 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

720 471 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 936 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP