Rosja. Pierwsze zezwolenia w ramach małego ruchu

Pierwsza grupa mieszkańców rosyjskiego obwodu kaliningradzkiego otrzymała w piątek w konsulacie RP w Kaliningradzie zezwolenia uprawniające do przekroczenia granicy w ramach małego ruchu granicznego. Przepisy o małym ruchu weszły w życie pod koniec lipca.

Na uroczystości w polskiej placówce, podczas której wręczono zezwolenia, konsul generalny Marek Gołkowski podkreślił, że pierwsze dni funkcjonowania nowych przepisów pokazały wielkie zainteresowanie małym ruchem granicznym.

Przyznał, że strona polska, chociaż oczekiwała takiego rozwoju sytuacji, jest nieco zaskoczona tempem, w jakim rozwija się korzystanie z przepisów. Polski konsulat zmodyfikował system elektroniczny, przeciążony z powodu napływu dokumentów, i zwiększył personel działu wizowego do 12 osób.

Jak wyjaśnił dyplomata, cytowany przez ITAR-TASS, dotąd od mieszkańców obwodu wpłynęło 3 tys. wniosków o wydanie zezwolenia. W sprawie 2,5 tysiąca z nich podjęto już decyzję. Gotowych jest 450 plastikowych kart, uprawniających do przekroczenia granicy.

Cytowana przez rosyjską agencję mieszkanka obwodu Julia Tołmaczewa przyznała, że dopiero zezwolenie umożliwi jej wyjazd za sąsiednią granicę. "Nie byłam w Polsce ani razu, nie występowałam o wizę schengeńską, a teraz dzięki zezwoleniu będę mogła bez problemu pojechać do sąsiadów, obejrzeć zabytki, odpocząć" - powiedziała.

27 lipca weszły w życie przepisy o małym ruchu granicznym między obwodem kaliningradzkim a częścią województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Z ułatwień w przekraczaniu polsko-rosyjskiej granicy będą mogli korzystać mieszkańcy miast: Gdańsk, Gdynia i Sopot oraz powiatów: gdańskiego, nowodworskiego, malborskiego i puckiego. Strefa przygraniczna po stronie polskiej znajduje się także na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego w miastach: Elbląg, Olsztyn oraz powiatach: elbląskim, braniewskim, lidzbarskim, bartoszyckim, olsztyńskim, kętrzyńskim, mrągowskim, węgorzewskim, giżyckim, gołdapskim, oleckim.

Po stronie rosyjskiej mały ruch graniczny obowiązuje w całym obwodzie kaliningradzkim.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rosja. Pierwsze zezwolenia w ramach małego ruchu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!