XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rosja: wygasło postanowienie o tranzycie broni do Afganistanu

Rosja: wygasło postanowienie o tranzycie broni do Afganistanu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Postanowienie rosyjskiego rządu o trybie tranzytu ładunków wojskowych przez Federację Rosyjską do Afganistanu wygasło - dokument tej treści, o czym informują rosyjskie media, opublikowano w poniedziałek na oficjalnym portalu informacji prawnej FR.

Tym samym Rosja zakończyła tranzyt przez swoje terytorium broni i sprzętu wojskowego, który był przeznaczony dla Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF).

Agencja TASS pisze, że dokument ten posłuży MSZ-owi Rosji do poinformowania rządów obcych państw, a także organizacji o podjętej decyzji.

Rosyjskie media przypominają, że tranzyt przez teren Rosji do Afganistanu i z powrotem nieśmiercionośnego sprzętu wojskowego usankcjonowało postanowienie rządu FR z marca roku 2008. Przyjęto je, jak informuje rosyjski MSZ, w celu wypełnienia rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ z grudnia r. 2001, która apelowała do państw sąsiadujących z Afganistanem i innych państw członkowskich ONZ, by okazały ISAF wszelką pomoc, w tym zgodę na przelot samolotów i tranzyt.

Mandat ISAF wygasł 31 grudnia 2014 roku, a NATO, państwa członkowskie Sojuszu i kraje biorące udział w ISAF nie zabiegały o utrzymanie ustalonego trybu tranzytu na potrzeby ISAF - wyjaśniono w MSZ Rosji.

Amerykanie rozpoczęli antyterrorystyczną operację w Afganistanie po zamachach z 11 września r. 2001 w USA, które przeprowadzili terroryści z Al-Kaidy. W kierowanej przez USA interwencji sił międzynarodowych, której celem było unieszkodliwienie międzynarodowych grup terrorystycznych, głównie Al-Kaidy, w szczytowym okresie operacji uczestniczyło ok. 130 tysięcy żołnierzy. Misja zakończyła się pod koniec roku 2014.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na ubiegłotygodniowym spotkaniu szefów dyplomacji państw NATO w tureckiej Antalyi oświadczył, że uzgodniono utrzymanie obecności Sojuszu w Afganistanie. Nie wiadomo na razie, ilu żołnierzy NATO będzie stacjonowało w Afganistanie po 2016 roku. Stoltenberg powiedział, że decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły, ale zaakcentował, że będzie to mniej żołnierzy niż dotąd. W obecnej misji "Resolute Support" uczestniczy 13 tys. żołnierzy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rosja: wygasło postanowienie o tranzycie broni do Afganistanu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!