XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rozmowy kolejowych związków zawodowych z PKP. Ważą się losy strajku

Rozmowy kolejowych związków zawodowych z PKP. Ważą się losy strajku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kontynuowane są rozmowy Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych (KKZZ) z przedstawicielami PKP SA - poinformował rzecznik PKP Michał Wrzosek. Związkowcy domagają się podwyżek płac.

Wrzosek wyjaśnił, że poniedziałkowe negocjacje przedstawicieli KKZZ ze Związkiem Pracodawców Kolejowych PKP nie przyniosły efektu. Związkowcy zaplanowali przeprowadzenie dwugodzinnego strajku ostrzegawczego na kolei w czwartek 6 marca. Jednak decyzję o jego przeprowadzeniu uzależniają od wyniku tych rozmów.

Leszek Miętek z KKZZ powiedział, że na wtorkowe rozmowy zaproszenie od Konfederacji otrzymał minister infrastruktury Cezary Grabarczyk.

Miętek zaznaczył, że na podstawie wyników wtorkowych rozmów zostaną podjęte decyzje o "zawieszeniu strajku lub o jego rozpoczęciu". Dodał, iż Rada KKZZ, która będzie uczestniczyć w negocjacjach, jest "władna podejmować takie decyzje".

Jeżeli dojdzie do strajku na kolei, to będzie on nielegalny - zaznaczył Wrzosek. Według niego, referendum, które wśród związkowców przeprowadziła KKZZ, nie ma mocy prawnej.

W opinii Miętka, referendum nie zostało jeszcze zakończone, a KKZZ dysponuje na razie wstępnymi wynikami. Jednak - jak podkreślił - spełniło ono wszystkie wymagane warunki i jest ważne.

Jak powiedział Miętek PAP, referendum w sprawie strajku jest prowadzone od 21 lutego, a pytanie w nim postawione brzmi: "Czy jesteś za podjęciem strajku w sprawie podwyżek płac w uposażeniu zasadniczym nie niższych niż 500 zł." Referendum zakończy się przed ewentualnym podjęciem decyzji o strajku generalnym.

Rzecznik PKP SA zaznaczył, że gdyby doszło do strajku ostrzegawczego, to "w PKP będą uruchomione działania kryzysowe", by wyeliminować negatywne dla pasażerów skutki protestu.

W czwartek 21 lutego przedstawiciele kilku spółek kolejowych i trzech kolejarskich związków zawodowych podpisali porozumienie, uzyskując podwyżki w wysokości średnio 400 zł brutto na etat. KKZZ, która zrzesza część związków kolejarskich, jako jedyna tego porozumienia nie podpisała.

W skład KKZZ wchodzą m.in.: Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce, Związek Zawodowy Dyżurnych Ruchu, Związek Zawodowy Drużyn Konduktorskich, Związek Zawodowy Dyspozytorów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rozmowy kolejowych związków zawodowych z PKP. Ważą się losy strajku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!