Rozporządzenia ws. egzaminów na prawo jazdy

Rozporządzenia ws. egzaminów na prawo jazdy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Minister transportu budownictwa i gospodarki morskiej Sławomir Nowak podpisał w piątek dwa rozporządzenia umożliwiające m.in. przekazywanie sobie danych kandydatów na kierowców przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego i starostwa w formie papierowej.

19 stycznia wprowadzono nowy system egzaminów teoretycznych na prawo jazdy oraz elektroniczny obieg dokumentów. Jednak niektóre z WORD-ów nie mają połączenia elektronicznego ze starostwami, które wydają prawa jazdy. W związku z tym minister zdecydował o powrocie do formy papierowej w obiegu dokumentów.

System dla WORD-ów przygotowywały dwie firmy: Instytut Transportu Samochodowego (ITS) i Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych (PWPW), przy czym tylko ta druga ma dostęp do danych ze starostw. PWPW od 10 lat wydaje prawa jazdy i zbudowała w starostwach system informatyczny, jednak podpisała umowy tylko z 15 WORD-ami. W konsekwencji większość WORD-ów w Polsce - 34 z 49 - nie ma dostępu do systemu w starostwach, bo wybrały system egzaminowania przygotowany przez ITS. Problem polega na tym, że systemy te nie są ze sobą kompatybilne.

Firmy: ITS i PWPW od miesiąca toczą spór. PWPW domaga się pieniędzy za udostępnienie systemu w starostwach. ITS uważa, że dostęp powinien być darmowy.

Aby konsekwencje sporu nie uderzyły w kandydatów na kierowców, w piątek minister transportu Sławomir Nowak umożliwił zastosowanie "awaryjnej" procedury obsługi osób, w przypadku których WORD nie ma możliwości pobrania danych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.

Jak poinformował rzecznik prasowy MTBiGM Mikołaj Karpiński, minister podpisał rozporządzenia ws. obiegu dokumentów przy egzaminach na prawo jazdy, w myśl których kandydat na kierowcę, przed przystąpieniem do egzaminu, złoży w WORD pisemne oświadczenie, że spełnia wszystkie wymagania wynikające z przepisów ustawy o kierujących pojazdami. WORD, zanim wyznaczy termin egzaminu, sprawdzi poprawność złożonego oświadczenia w starostwie, które wygenerowało profil kandydata na kierowcę.

Rozporządzenia zostały skierowane do podpisu przez ministrów spraw wewnętrznych oraz Obrony Narodowej, a następnie zostaną przekazane do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

W lutym resort transportu złożył do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez konsorcjum ITS. MTBiGM podejrzewa, że konsorcjum podało nieprawdę w dokumentacji dotyczącą dostępu do systemu teleinformatycznego starostw. Decyzję w sprawie ewentualnego wszczęcia śledztwa Prokuratura Rejonowa Warszawa Praga-Północ ma podjąć do połowy marca.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!