XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rusza kampania ostrzegająca przed używaniem telefonu w aucie

Rusza kampania ostrzegająca przed używaniem telefonu w aucie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Korzystanie z telefonu podczas jazdy powoduje dekoncentrację i może być pośrednim powodem wypadków drogowych - mówili autorzy ogólnopolskiej kampanii „Łapki na kierownicę”, której celem jest uświadomienie zagrożeń wynikających z korzystania z telefonu przez kierowców.

Szczegóły kampanii zaprezentowano w środę na konferencji prasowej.

Jak podkreślił dyrektor Biura Ruchu Drogowego KGP mł. insp. Zdzisław Sudoł, jedną z pośrednich przyczyn wypadków drogowych jest korzystanie z telefonu komórkowego lub "trzymanie w ręku słuchawek lub mikrofonu".

Sudoł wskazał, że w 2015 roku policja wystawiła 119 tys. mandatów za korzystanie z telefonu podczas jazdy, a w 2016 roku - ponad 90 tys. "Na chwilę obecną - w 2017 roku mamy ponad 40 tys. kierujących ujawnionych, którzy korzystali z telefonu podczas jazdy niezgodnie z przepisami" - zaznaczył.

Na konferencji podkreślono, że korzystanie z telefonu podczas jazdy niesie wiele zagrożeń. "Przede wszystkim rozproszenie uwagi. Kierujący nie obserwuje tego, co wokół niego się dzieje, nie zachowuje ostrożności, tylko zainteresowany jest, by odebrać ten telefon, wysłać SMS-a" - powiedział Sudoł.

Dodał, że dekoncentracja powoduje "wydłużenie czasu reakcji na pojawiające się sytuacje w ruchu drogowym". "Kierowca, który zainteresowany jest telefonem, w momencie, kiedy zauważy przeszkodę, zauważy niebezpieczeństwo, zaczyna reagować, zaczyna również hamować i ten czas reakcji się zdecydowanie wydłuża, jeżeli wcześniej korzystał z telefonu" - podkreślił.

Organizatorami kampanii są Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji oraz operator komunikatora Yanosik (informuje kierowców o sytuacji na trasie, m.in. ostrzega o fotoradarach, wypadkach czy remontach). Aplikacja ma pomóc w edukacji kierowców. Jej użytkownicy będą mogli zapoznać się z informacjami o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy. "Użytkownik ma też okazję rozwiązać krótki test sprawdzający poziom wiedzy na ten temat" - powiedział przedstawiciel komunikatora Yanosik Paweł Bahyrycz.

"Mało który kierowca zdaje sobie sprawę, jak bardzo angażująca jest rozmowa przez telefon. Odbierając połączenie telefoniczne, rozpraszamy się średnio na 5 sekund, co przy prędkości 100 km/h oznacza mniej więcej pokonanie dystansu o odległości 100-130 m" - dodał.

Policjanci podczas kontroli drogowej będą również przekazywać kierowcom ulotki z informacją o kampanii.

Za korzystanie z telefonu podczas jazdy grozi mandat w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rusza kampania ostrzegająca przed używaniem telefonu w aucie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!